Po mistrovství světa v lyžování před necelými třemi lety zůstaly v Liberci pachuť a dluhy. Šampionát se nyní opět dostává do středu pozornosti kvůli kauze rekonstrukce interiérů vysokoškolských kolejí na Harcově, při které mělo dojít ke čtyřmilionovému podvodu.

Ta skončila až těsně před mistrovstvím a na kolejích poté bydleli sportovci.

Technická univerzita si objednala opravu šesti kolejních bloků, ale podle obžaloby došlo k podvodu při dodávce nábytku na pokoje.

Podvodu se měli dopustit ředitel Kolejí a menz liberecké univerzity Zdeněk Kračmar, pracovník technického dozoru investora Petr Patrman a Jindřiška Máchová, účetní zhotovitele stavby, kterým byla společnost Syner.

Všichni tři svou vinu důrazně odmítli s tím, že šlo o účetní postup. „Ničeho jsem se nedopustil, svou vinu popírám,” zazněla od všech tří přibližně stejná věta.
Během čtyřhodinového maratonu soudního jednání bez jediné přestávky pak vysvětlovali, jak k celé věci došlo.

Podle státního zástupce Petra Hořína pracovnice Syneru Jindřiška Máchová v závěru roku 2007 vystavila čtyři faktury, které zahrnovaly i nedodaný nábytek. Šlo o tisíce kusů. Petr Patrman ze společnosti Investing CZ, který měl na starosti technický dozor, je pak schválil a ředitel Kolejí a menz Zdeněk Kračmar zajistil, aby je univerzita proplatila. Nyní jim hrozí dva až osm let vězení.

Patrman ale u sodu vysvětloval, že vše hrnul před sebou, aby se stavba nemusela zastavit. „Nakonec se dalo vše do pořádku. Nábytek, který nepřišel, se odečetl, aby zůstala stejná částka, dopsali jsme tam vícepráce, které při stavbě vznikly,” řekl.

Už to je ale podle státního zástupce Petra Hořína podvod, i když se nakonec vlastně žádné peníze neztratily. „Podařilo se to zvrátit tak, aby žádná škoda nevznikla, přesto podle mého k trestnému činu došlo a kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu ty nesrovnalosti odhalila,” vysvětlil.

„Viděli jsme sondu do toho, jak se u nás nakládá s veřejnými prostředky,” řekl po skončení líčení. Nestandardní řešení totiž prý obžalovaní vymysleli, protože jiné řešení by čerpání státních peněz mohlo ohrozit.

Hlavní líčení pokračuje ještě ve středu, kdy vystoupí další svědci. Pak se budou číst listinné důkazy, což zabere mnoho času.

S využitím ČTK