Například ve Frýdlantě přišel jeden z místních občanů hlasovat už dopoledne.

„Měla jsem v kanceláři jednání, když tam vrazil starší muž s občankou v ruce a že jde volit, přitom bylo teprve v půl jedenácté," popsala situaci mluvčí městského úřadu Alena Švejdová. Muž ji trochu zaskočil. „Určitě nešel volit poprvé a ani opilý nebyl," poznamenala. Nedočkavému voliči vysvětlila, že má přijít až úderem druhé hodiny odpolední. „Odešel, později jsem se ale dozvěděla, že se dobýval i dolů a zkoušel, jestli je to pravda a zda by opravdu nemohl odvolit dřív," dodala Švejdová.

close Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler už také volil. zoom_in Odvoleno už má i hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler (ČSSD), který vhodil svůj hlas do urny v Českém Dubu. V pátek volila i většina lídrů stran a hnutí, které mají velkou šanci získat křesla v zastupitelstvu. Většina z nich první volební den trávila pracovně nebo s rodinou. S kolegy se sejdou až dnes.

„Normálně jsem byla v práci a volit šla navečer společně se synem a pak jsem byla doma s rodinou," popsala lídryně ČSSD Lenka Kadlecová.

Kandidát na hejtmana hnutí Starostové pro Liberecký kraj, Martin Půta, se věnoval zahradničení. „Já jdu sebrat hrušky a odvézt je do pálenice Stará Dáma v Křižanech, aby bylo co dávat v zimě do čaje," řekl ve volební místnosti.

Víkend v práci tráví hejtmanský kandidát KSČM Stanislav Mackovík. „Sloužím pro Leteckou záchrannou službu. V sobotu po službě nejspíš zůstanu v Liberci a budu sledovat výsledky ze štábu," vysvětlil.

Nejstarší kandidátce (82) nevadí dvojitý bypass ani horší paměť

Prodělala infarkt, dvě mozkové příhody a na hrudi ji zdobí jizva po voperovaném dvojitém bypassu. Hůř jí slouží paměť, ale jinak svůj věk za hendikep nepovažuje. Dvaaosmdesátiletá důchodkyně Jaroslava Kačerová z Mníšku se honosí titulem nejstarší kandidátky v krajských volbách na Liberecku.

V politice nejde o žádného nováčka. Kandidovala v Mníšku v komunálních volbách, kde jí podporu vyjádřilo zhruba 50 lidí. Do zastupitelstva obce ji to sice nevyneslo, ale v barvách Suverenity Jany Bobošíkové už zůstala.

„Podle mě je to rozumná, bystrá a krásná dáma. Je mi sympatická, proto kandiduji za Suverenitu. A moc bych paní Bobošíkové přála, aby se stala prezidentkou," řekla Deníku Jaroslava Kačerová.

Osm křížků na krku nebere jako nic definitivního. Pracovala jako kontrolorka dávek nemocenského pojištění, takže je zvyklá chodit a jednat s lidmi. To považuje za svoji největší přednost.

I když Jaroslavě Kačerové připadlo až 42. místo na kandidátce Suverenity, což vylučuje zisk mandátu, přesto kandidatury nelituje. „Dcera i vnuk mě v tom podporují," podotkla čiperná dáma. (tom)

Nejmladšímu kandidátovi (19) řekli kamarádi, že je blázen

Jeho vrstevníci sedí na facebooku, paří hry po síti a nebo oslavují to, že už si mohou dát legálně pivo. Devatenáctiletému Lukáši Bezdíčkovi z Jablonce nad Nisou přijde právo volit málo, přestože jej letos mohl využít poprvé. Cestu vidí v tom být volen.

close Momentka z volební komise. zoom_in „Všichni kolem mě jenom na politiku nadávali, ale v praxi nikdy nic neudělali. Chtěl jsem to změnit, proto kandiduji," svěřil se Deníku mladý student Fakulty strojní na Technické univerzitě v Liberci.

Místo na kandidátce některé ze zavedených velkých stran nehledal. Věděl, že by jej na ni stejně nenapsali. Suverenita Jany Bobošíkové byla jediná, která o Lukáše stála, a on s jejím programem souhlasil.

„Myslím, že je to jediná strana, která skutečně chce zlepšit české poměry. A Bobošíková je sympatická ženská," prohlašuje mladík.

Symbolický vstup do politiky se pro Lukáše neobešel bez názorových výměn se svým okolím a rodinou. Jak přiznává, ne všichni jeho ambice správně pochopili.

„Nechali mi volné pole působnosti, ale třeba táta měl jiné představy, on je politicky jinde. A kamarádi na mě volali, že jsem blázen," přiznal Lukáš Bezdíčka. (tom)