„V jednom z libereckých okrsků odvolilo už po čtvrté hodině odpolední 7,5 procenta voličů. Volby jsou ale na začátku, zatím se nedá usuzovat, jestli k urnám přijde lidí víc nebo míň, než je obvyklý průměr,“ řekla Pavlína Kroupová, vedoucí oddělení přestupků a voleb Krajského úřadu Libereckého kraje.

Volit přišla téměř stoletá paní

Nejstarší voličce, která včera přišla odevzdat svůj hlas na Základní škole Broumovská, bylo 97 let. „Paní byla hodně vitální. Do volební místnosti přišla po svých, jen se opírala o hůlčičku,“ prozradil předseda komise Miroslav Stolín.

Jak uvedly dívky z volební komise na Broumovské, dlouhá chvíle jim za stolky není. Voliči chodí. „Žádný neobvyklý problém jsme zatím řešit nemuseli. Někteří voliči zapomněli doma volební lístky, na což jsme připraveni. Při každých volbách máme zásobu náhradních,“ podotkl Miroslav Stolín. „Několik lidí si spletlo svůj volební okrsek a přišli omylem k nám, i když patřili jinam. To se taky stává při každých volbách. My jim vysvětlíme, kde mají volit,“ doplnil.

V sobotu 6. června se volební místnosti otevřou v 8.00 hodin a vybírat své kandidáty do Evropského parlamentu budou moci lidé až do 14.00 hodin. Tuzemští voliči volí budoucích 22 europoslanců z více než 700 kandidátů, které jim nabídlo 32 stran a hnutí.

Každý volič se musí při vstupu do volební místnosti prokázat platným průkazem totožnosti, buď občanským průkazem, nebo pasem. Vybrat a vhodit do urny může jen jeden hlasovací lístek. „Pokud chce dát preferenční hlas některému z kandidátů, musí označit maximálně dva lidi z jedné politické strany nebo hnutí. Kdyby se stalo, že by to někdo popletl a zaškrtl více než dva kandidáty, pak nemusí mít obavy, že by byl jeho hlasovací lístek neplatný. Bude se započítávat hlas pro celou stranu nebo hnutí,“ upřesnila Pavlína Kroupová, .

Hlasy začnou volební komise sčítat až v neděli 7. června ve 22.00 hodin večer, tedy po skončení voleb v ostatních státech Evropské unie. Výsledky z prvních, méně početných okrsků, by mohly být známy kolem půlnoci.