Přesto se zde včera, a to hned v několika třídách, radostně zabydlovaly první děti. Nová liberecká školka, která má pomoci vyřešit současný nedostatek míst pro předškoláky v Liberci, se otevřela. „Líbí se mi tady. Smutno mně není, mám tady už i kamaráda. Míšu,“ svěřil se za děti tříletý Maxim, na první pohled spokojený se vším, co novotou svítící třída dětem nabízí. Největším magnetem je pro ně skluzavka nebo skákací polštář, který se svou velikostí blíží k trampolíně.

Stejně stará Kristýnka ale přiznala, že trochu smutno jí po mamince je. „Líbí se mi tu dobře. Ale radši bych byla doma,“ řekla holčička. „Z hraček je nejlepší tahle žehlička, svítí i zpívá,“ pochlubila se. Školku postavil za minulého režimu podnik Diamo pro děti takzvaných uraňáků, pracovníků uranových dolů. Po roce 1989 dům podnik prodal soukromému vlastníkovi. Ze školky se tak stala ubytovna. V roce 2010 ji kvůli populační explozi koupilo i s přilehlými pozemky město Liberec za 22,8 milionů korun a proměnilo objekt opět na mateřskou školu.

Základní fakta
školku na sídlišti postavilo Diamo v minulém režimu
po roce 1990 z ní soukromý vlastník udělal ubytovnu
město objekt koupilo v roce 2010 za 22,8 milionů korun
rekonstrukce stála 27 milionů

„Rekonstrukce vyšla na 27 milionů. Celkem 18 milionů z této částky uhradila dotace státu, zbytek platilo město,“ uvedl náměstek primátora pro školství a kulturu Jiří Šolc (Liberec občanům). Školka nabízí dohromady 140 míst. Sto dětí sem už chodí od včerejška, dalších dvacet přibude v květnu a poslední dvě desítky v září. Zázemí zde najdou předškoláci od tří let z Liberce a také ze Šimonovic, které budou na pobyt jejich dětí ve školce přispívat.

„To v Liberci dlouho nebylo, aby město otevíralo novou školku,“ podotkla ředitelka Eva Cvrčková. „Povedla se, jsem nadšená. Nábytek a herní prvky tvoří oddělené kouty, což mají děti tohoto věku rády. Pomůcky a další vybavení budeme kupovat postupně. Na něco nám už přispěli sponzoři a chuť přispět mají i někteří rodiče,“ dodala. V městských školkách je nyní 2934 míst, dalších 250 míst mají soukromé školky.