Průměrná výbava prvňáčka ale přijde rodiče až na zhruba 4 500 korun. Cena se může lišit i v řádech stokorun. Záleží nejen na tom, co konkrétně a kolik toho koupíme, ale také třeba jaké obrázky na školních potřebách jsou.

„Na děti hodně působí reklama, proto lidé ve velkém kupují školní potřeby s motivy například Hello Kitty, chlapečci zase vyžadují Spidermana nebo Auta," říká Blanka Suková, prodavačka v libereckém papírnictví.

O postavičky z českých pohádek takový zájem není.

„O Krtečka nebo Křemílka a Vochomůrku se děti moc neperou. Chtějí vždycky to, co je zrovna v televizi. V současné době tak asi české pohádky na žádné stanici nedávají," míní Suková.

Středoškoláci zase sázejí na design a originalitu. „Studenti středních škol kupují hodně například sešity s lebkami, dívky zase upřednostňují motivy s milenci. Často vyhledávají také sešity s grafity," podotýká prodavačka.

Trend potvrzují i sami studenti.  „V září nastupuji na střední školu a chci, aby mi všechno ladilo, proto mám vše od propisky až po školní batoh s motivem Twilight ságy," říká šestnáctiletá Sára Bubeníková z Liberce.

Ceny školních potřeb se přitom podle motivu, který je na nich natištěn, liší velmi výrazně. Například propiska s potiskem Hello Kitty může být až jednou tak dražší než úplně stejná propiska bez potisku.

„Na ceny nejvíce koukají asi vysokoškoláci. Většinou si vezmou sadu nejlevnějších jednorázových propisek, jeden zvýrazňovač a blok," konstatuje prodavačka.

Vysokoškoláci na reklamu příliš nedají. Peníze raději utratí za něco jiného.

„Studuji na Technické univerzitě v Liberci. Moje školní výbava se skládá ze dvou propisek a jednoho kroužkového bloku, který mám společný pro všechny předměty. Když jdu do papírnictví, vždycky mě zajímá jen cena. Peníze, které mi zbudou, většinou utratím za jídlo nebo za posezení s přáteli," potvrdila studentka Sabina Vránová.

Kolik stojí základní vybavení do školy:

Batoh – aktovka 1200,-
Penál 250,-
Psací potřeby 300,-
Potřeby na výt. výchovu  600,-
Desky na knihy a sešity   100,-
Obaly na knihy a sešity 50,-
Bačkory 150,-
Sáček na přezůvky 100,-
Cvičky 200,-
Cvičební úbor 1200,-
Ostatní potřeby 150,-