Alespoň stručnou odpověď na tuto otázku hledal Český statistický úřad, který provedl dotazníkové šetření v celkem 225 školách v České republice. Minisčítání se zúčastnily děti ve věku 8 17 let, nejčastěji pak odpovídaly děti ve věku 11 let. Výsledky asi nikoho nepřekvapí, ovšem je dobré vědět, že v něčem jsou naše děti stále stejné, jako byly ty před padesáti lety:

Stále milují knížky, jezdí rády k prarodičům, do školy nosí svačinu z domova, chovají zvířata a informace o sexu, navzdory internetu, čerpají pořád nejvíce od kamarádů. Průzkumu se zúčastnily i desítky škol z Liberecka.

A jaký výsledky minisčítání přineslo? Školáci v okrese Liberec žijí nejčastěji ve čtyřčlenné domácnosti. Měří 151 160 centimetrů a jsou to praváci což asi nepřekvapí. Zajímavější výsledek přinesla otázka na babičku a dědu. S těmi se alespoň jednou do měsíce setká 86% dětí. Jen půl procenta dotazovaných uvedlo, že se s prarodiči nestýká vůbec.

Pozitivní vztah ke zvířatům prokázala také většina respondentů. Jen pouhých 22 % žáků nechová žádné zvíře. Ostatní mají doma buď jedno (31%), dvě (21%) nebo dokonce pět zvířat (13,6%).

Ekolog

Ze zásady třídí v libereckém okrese přes polovinu dětí do věku 11 let. Odpad netřídí přibližně 32% dotázaných.
Pro srovnání: Na Vysočině třídí ze zásady 66% dětí!

Čtenář

Pokud jde o příběhy, nejraději je mají ve filmech (67,6%), celá pětina všech dětí dá ale přednost knize.
Pro srovnání: V Praze upřednostní knihu 30%!

Jedlík

Svačinu ve škole dělá dětem na Liberecku nejčastěji máma (69%), kupuje si ji 23,4% školáků.
Pro srovnání: Na Hradecku dělá sváču máma 86% dětí

Kámoš

Kamarádi jsou stále nejčastějším rádcem a informátorem o otázkách sexuality. Žádný zdroj nemá celých 15% žáků.
Pro srovnání: Na Karlovarsku radí jen 14% kamarádů

Chovatel

Alespoň jedno domácí zvíře má na Liberecku 31% dětí. Žádného mazlíčka nechová 22% respondentů.
Pro srovnání: V jižních Čechách má 1 zvíře jen 24,5%

Kdyby se před sto lety někdo dětí zeptal, jakou věc by si vzaly na opuštěný ostrov, asi bychom se dočkali jinačích odpovědí. Dnešní školáci by preferovali někoho z rodiny nebo kamarádku (49%), prakticky smýšlí 4,2% dětí, jež by si vzaly mobil. Nafukovací člun uvedlo asi 9% dětí.

Lidé v Libereckém kraji jsou známí svým pozitivním vztahem ke třídění opadů. Projevuje se to i v odpovědích dětí: celých 68% všech dotázaných z nejrůznějších důvodů třídí.

Kdyby si děti na Liberecku mohly osvojit některou ze zvířecích vlastností, nejvíce by vybíraly rychlost geparda (25%), maskování chameleona (20%) nebo chytrost lišky (18%).

Počítačové hry hrají dnes skoro všechny děti. Ty Liberecké ponejvíce volí ty pro jednoho hráče (42,5%).

Pravidelné kapesné od rodičů dostává 44% školáků, naopak 5% nedostává vůbec žádné. Za odměnu peníze dostane 23% dotázaných.

Ani v otázce sexu nedošlo k překvapivým výsledkům. Necelých 30% dětí čerpá informace o něm od kamarádů. Rodiče jakožto rádci se umístili až na třetím místě za internetem (24%).