Před několika týdny představil smělé plány na vybudování nových výjezdových stanic zdravotnické záchranné služby. Tento týden na funkci ředitele největší příspěvkové organizace kraje rezignoval. Michal Havlíček působil ve funkci šéfa zdravotnických záchranářů necelých osm měsíců od srpna loňského roku, nejprve jako náhradník za náhle odvolaného Zdeňka Kubra, od Nového roku byl potvrzen řádným ředitelem.

„Rozhodl jsem se odstoupit z velmi vážných osobních důvodů,“ sdělil Michal Havlíček. V rezignačním dopise ze středy 24. března požádal krajské radní, aby žádné podrobnosti o jeho odstoupení z funkce nezveřejňovali.

U řemesla zůstává

„Bereme rezignaci na vědomí. Chod zdravotnické záchranné služby je stabilizovaný,“ ujistil náměstek hejtmana Martin Sepp. Podle jeho slov má záchranná služba přímý dopad na servis pro obyvatele kraje, proto je neustále pod drobnohledem krajských úředníků.

Michal Havlíček ve funkci setrvá do konce března, radní na jeho místo od 1. dubna dočasně jmenovali krajského zastupitele za KSČM Stanislava Mackovíka. „Michal Havlíček sice opouští místo ředitele, u zdravotnické záchranné služby však zůstává jako lékař na výjezdové stanici v České Lípě,“ sdělil krajský radní Zdeněk Bursa. Na nového ředitele záchranné služby kraj vypíše výběrové řízení, jeho vítěz by měl být znám nejdéle do tří měsíců.

Ačkoli je Stanislav Mackovík krajský zastupitel a jako takový rozhoduje i o chodu krajských příspěvkových organizací, jeho dočasné působení ve vedení největší z nich nebude podle krajského úřadu znamenat střet zájmů. „Bude–li se hlasovat o věcech zdravotnické záchranné služby, pan Mackovík se zdrží hlasování nebo požádá zastupitele, aby o jeho způsobilosti hlasovat rozhodli. To je standardní postup,“ vysvětlil Martin Sepp.

Michal Havlíček vedl záchrannou službu v Libereckém kraji od srpna loňského roku, kdy sociálně demokratické vedení kraje jednomyslně odvolalo z ředitelského křesla Zdeňka Kubra nominovaného ODS. Radní tehdy Kubrovo odvolání odůvodnili tím, že záchranka má špatné jak ekonomické, tak medicínské výsledky. Zdeněk Kubr odvolání přijal s tím, že důvody radních jsou bláboly a jeho odvolání je motivované zejména politicky.

Havlíček, který předtím řídil záchrannou službu pro oblast Praha – Západ, měl údajné Kubrovy chyby ve fungování záchranné služby napravit. Kromě toho měl do poloviny ledna přijmout opatření, aby se chyby v hospodaření organizace do budoucna již nemohly opakovat.

Neměli výhrady

Výsledky jeho působení měl kraj v únoru zkontrolovat. Podle radního Bursy probíhají kontroly hospodaření záchranné služby již od chvíle, kdy byl odvolán Zdeněk Kubr. „K působení Michala Havlíčka jsme neměli výhrady. Všechny audity nicméně ještě neskončily, takže jejich výsledky nyní nemůžeme komentovat,“ sdělil Bursa.

Ještě před potvrzením v ředitelské funkci Michal Havlíček sliboval, že pomůže rozvinout potenciál, který záchranná služba v Libereckém kraji má. „Určitě bych chtěl záchranku posouvat někam výš nejen v očích veřejnosti, ale vlastně i v očích kolegů po celé republice. Aby se do Liberce jezdili učit. Liberecká záchranka rozhodně má co nabídnout,“ nechal se Havlíček slyšet v prosinci loňského roku.

Kromě jiného přišel s návrhem na vybudování či rekonstrukci výjezdových stanic záchranné služby v Tanvaldu, Jablonci nad Nisou, Jablonci nad Jizerou, Jilemnici a Rokytnici nad Jizerou.