„Průzkum ještě není hotový, čekáme, čím nás liberecké muzeum překvapí. Společně s organizací Archa 13 bychom chtěli zrealizovat stálou expozici nálezů nejen z Jablonného, ale i odjinud z kraje. Nyní probíhá jednání o majetkovém převodu budovy mezi městem a Archou 13,“ nastínil starosta Rýdl.

První zmínky o kostelu Narození Panny Marie pocházejí už ze 13. století. Po požáru v 18. století už nebyl obnoven, nahradil jej městský pivovar. Návštěvníkům dnes slouží vyhlídková věž.

Archeologové během rekonstrukce silnice II/270 objevili mimo jiné kamenné základy severní brány ze středověku, kostru zvířecí obětiny, keramické předměty a řadu dalších nálezů.

Oprava více než kilometrového úseku průtahu Jablonným trvala od roku 2017. Během ní se zrekonstruovala část mezi železničním přejezdem v Lužické ulici a mostem přes Panenský potok. „Součástí stavby byla i úprava parkovacích pruhů, přechodů pro chodce a míst pro přecházení včetně komunikací pro pěší. Zároveň došlo k rekonstrukci osvětlení, úpravě stávajícího odvodnění i dopravního značení,“ vyjmenoval krajský mluvčí Filip Trdla. 

Stavba vyšla na více než 53 milionů korun, kromě peněz města a kraje jí zafinancovaly i evropské dotace.

Je teď bezpečnější

Podle starosty Rýdla je nový úsek bezpečnější, než býval. „Byla tu místa, kde byly chodníky široké necelý metr, což bylo nebezpečné pro děti nebo maminky s kočárky. Silnice byla v některých místech široká až devět metrů, takže tu někteří řidiči v nočních hodinách pořádali závody. Tím, že se silnice zúžila, se doprava výrazně zklidnila,“ poznamenal starosta.

Zrekonstruovaný úsek silnice II/270 v Jablonném v Podještědí.

Zrekonstruovaný úsek silnice II/270 v Jablonném v Podještědí, Foto: Deník/Adam Fogl

Proměnila se i polovina zdejšího náměstí Míru, kterým silnice prochází. Úpravy druhé poloviny chystá město podle starosty na následující roky. „V roce 2021 má proběhnout rekonstrukce vodovodu, kanalizace a pravděpodobně i plynovodu,“ popsal. Následně má dojít k revitalizaci prostoru.

Studii na novou podobu už město zveřejnilo, lidé ji během léta připomínkovali a proběhlo už i veřejné projednání. „Je k ní řada připomínek, především co se týče zeleně, takže na tom dále pracujeme. Necháváme si zpracovat posouzení odborníků na kondici stávajících stromů a máme návrh na výsadbu nové zeleně ve větším počtu, než je zde dnes,“ dodal Rýdl.