Nejstarší střední průmyslová škola v Čechách, liberecká strojní a elektrotechnická „průmyslovka" slavila sto čtyřicáté výročí. Její brány opustilo od konce druhé světové války více než třináct tisíc žáků. Mezi absolventy je i řada známých jmen: architekt Adolf Loos, Ferdinand Porsche nebo bývalí primátoři Jiří Kittner a Jiří Drda.

MLADÍCI V KRAVATÁCH

Že se něco děje, naznačoval v pátek ráno už nebývalý výskyt mladíků v oblecích, kteří se stahovali na Masarykovu ulici k budově školy. Odtud vyrazili dlouhým průvodem do Domu kultury, kde proběhlo slavnostní setkání. „Samotného mě překvapilo, jak byli žáci disciplinovaní a kolik jich přišlo slušně ustrojeno," poznamenal bývalý ředitel školy Josef Šorm, který se na přípravách oslav podílel a který si podle jeho slov teprve teď začne užívat důchod.

Slavnostní setkání moderoval jeden z absolventů školy, Jan Vala, proslulý především jako moderátor pořadu Putování za vínem. Nechyběli ani bývalí ředitelé, dnes už osmdesátníci, nebo nejstarší absolvent školy, Stanislav Dvořák, který oslaví 89. narozeniny.

DĚDOVÉ, TATÍNCI A VNUCI

V sobotu škola pořádala den otevřených dveří a budovami průmyslovky proudily davy bývalých i budoucích žáků. Nebylo neobvyklé potkat celé rodinné klany. „Řadu žáků máme díky rodinné tradici. Chodili k nám jejich dědové nebo tatínci," podotkl ředitel a s úsměvem dodal, že se jim kdysi podařilo vypátrat, že školu navštěvovalo i přes dvacet členů jedné rodiny.

close STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA strojní a elektrotechnická už 28. října 1876 jako Staatsgewerbeschule in Reichenberg. info Zdroj: čtk zoom_in

Také díky tomu, že se chození na libereckou průmyslovku často v rodinách „dědí", si zdejší škola na nedostatek žáků stěžovat nemůže. Přestože ostatní technicky zaměřené školy bojují s nezájmem, tady museli podle Šorma dokonce odmítat.

LEPŠÍ DÍLNY, VÍCE UČENÍ

„Já jsem končil v šedesátém sedmém," vzpomíná na lavičce na chodbě starší pán. „Bylo to fajn. Dnešním studentům moc nezávidím, myslím, že mají více učení," přiznává pan Tomáš z Liberecka. „Museli do toho nalít hodně peněz. Zvenku vypadá škola stejně, ale to vybavení je úplně jiné, hlavně laboratoře a dílny," přizvukuje mu jeho kamarád, pan Pavel.

„Jsem překvapený, kolik lidí chodí. Připravili jsme pro ně almanach a pohlednice," dodal Šorm, který tak upozornil na motto letošního ročníku vyraženého na pohledech: 140 let škola otevírá svět. „A jak je tak poslouchám, myslím, že u řady z absolventů je to skutečně pravda," uzavírá bývalý ředitel, který na konci června předal po dvanácti letech svou kancelář kolegovi Jaroslavu Semerádovi.