V rámci posledního přijímacího řízení liberecká škola obdržela takřka 800 přihlášek, ke studiu bylo pro školní rok 2024/2025 přijato 300 žáků, přičemž k naplnění prakticky všech studijních oborů došlo už v prvním kole přijímacího řízení. Průmyslovka Liberec otevřela čtyři tradiční obory, a to strojírenství, elektrotechnika, IT a oděvnictví. Novinkou je po několikaleté pauze navázání na obor technické lyceum, a to v podobě dvou tříd zaměřených na 3D technologie a výrobu nanovláken a technických textilií.
Obory průmyslovky reagují na moderní vývoj
Obory reagují na aktuální potřeby průmyslu a zájem žáků. Vedení školy klade důraz na praktickou výuku a integraci moderních technologií, což žákům umožňuje získávat relevantní praxe již během studia a k čemuž jí pomáhají hodnotná partnerství s významnými průmyslovými společnostmi v Libereckém kraji. „Sloučení škol vyžadovalo pečlivé sladění týmů a vzdělávacích rytmů. Zároveň jsme aktualizovali vzdělávací strategii a školní vzdělávací programy, aby lépe odpovídaly požadavkům trhu práce. Náplň jednotlivých oborů vychází také z četných diskuzí s partnery škol z řad průmyslových společností,“ sdělil ředitel školy Jaroslav Semerád s tím, že během uplynulých měsíců došlo k realizaci nejrůznějších investic především do zázemí pro žáky i pedagogy v obou hlavních budovách školy.
Co se v článku k liberecké průmyslovce dozvíte dál?
Minulý rok žáci dosáhli mimořádných úspěchů, zvítězili na národních i mezinárodních soutěžích v disciplínách jako 3D tisk, elektrotechnika a programování. Škola plánuje pro nadcházející školní rok celou řadu akcí, programů a doplňkových aktivit. Jejich cílem je seznámit veřejnost s nabídkou školy a jejím přístupem k technickému vzdělávání. „Plánujeme řadu dnů otevřených dveří, přijímačky nanečisto, účast na veletrhu EDUCA EXPO nebo třeba sérii odborných exkurzí ve firmách pro naše pedagogy,“ přiblížila plány zástupkyně ředitele školy Zuzana Pluhařová.
V dalším školním roce plánují rozvoj oborových specializací, díky čemuž získají absolventi možnost ještě lépe reagovat na dynamicky se vyvíjející průmyslové prostředí. Kraj sloučením reagoval na výrazný zájem žáků o obory s vyšším podílem všeobecného zaměření a vývojem prochází také textilní obory, orientují se do oblasti průmyslu či zdravotnictví. „Je důležité, aby žádná střední škola nebyla ve vzduchoprázdnu, ale byla s kontaktem s prostředím, pro které vychovává studenty. Průmyslovku budeme nadále podporovat, v areálu bývalé textilky máme naplánované poměrně velké investice,“ podotkl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Podle náměstka hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti Jiřího Čeřovského jsou školy, které jsou v jednotlivých oborech pilířem a jako jednu z nich vnímá i Průmyslovku Liberec. „Pokud školy nabízejí zajímavé obory a skladbu výuky včetně nových technologií, tak si myslím, že šance, že budou mít své studentky a studenty i v dalších ročnících je velká,“ upřesnil náměstek.
Se sloučením škol někteří nesouhlasili
Proti sloučení obou škol vystoupili v minulosti studenti, pedagogové a část veřejnosti. Vznikla i on-line petice. Se změnou nesouhlasí ani tehdejší ředitelka liberecké textilky Jana Kočí. „Byl to pro mě šok. Ani jednou jsem nezaznamenala, že by se škola ubírala směrem, který není v souladu se záměrem zřizovatele. Sloučení pro mě znamená faktický zánik textilky,“ netajila rozčarování Kočí. Obdobného názoru byl i spolek pro pořádání soutěže Oděv a textil, Liberec. Ten viděl v plánované změně narušení dlouhé tradice výuky textilnictví na Liberecku.
Se sloučením obou škol nesouhlasilo ani opoziční hnutí ANO, jehož zastupitelé návrh na krajském zastupitelstvu nepodpořili. Krajská zastupitelka a českolipská starostka Jitka Volfová považovala tento krok za začátek konce střední školy se 170letou tradicí. Kritizovala nedostatečné vysvětlení kraje a rychlost, se kterou se sloučení odehrávalo. „S určitou nelibostí a obavami jsem v končícím volebním období sledovala zrušení samostatné Střední průmyslové školy textilní a její vřazení pod Střední průmyslovou školu strojní a elektrotechnickou. Mohu jen doufat, že pan ředitel bude textilní obory rozvíjet. Nabízí se spolupráce se zaměstnavateli v regionu i mimo něj. Textil má v současnosti mnoho podob a inovačních postupů, škola se mohla stát jedinou prestižní textilní průmyslovou školou v České republice,“ dodala krajská zastupitelka a náměstkyně primátora statutárního města Liberec Šárka Prachařová.