Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průměrná matka má 28 let a právě porodila první dítě

Liberec - Je jí čerstvých osmadvacet let a právě porodila svoje první dítě. Potomek je nemanželský, svatba jeho matku totiž čeká až za rok a půl.

22.9.2016
SDÍLEJ:

Miminka na Liberecku. Ilustrační foto.Foto: Deník

Přesně takto vypadá průměrná matka v Libereckém kraji. Podle nejnovějších statistik se tu bezmála čtyřiapadesát procent dětí narodí nesezdanému páru.

Z dat Českého statistického úřadu, který vydal souhrnnou zprávu o vývoji Libereckého kraje, vyplývají i další trendy. Obyvatelé kraje za posledních pětadvacet let průměrně zestárli skoro o šest let. Průměrný věk teď činí 41,6 let. Lidé se také častěji berou, rodí více dětí a mají čím dál větší naději na dožití.

440 TISÍC LIDÍ

Nejzásadnější informací ale je, že obyvatel Libereckého kraje přibývá.

„V prvním pololetí letošního roku překročil počet krajských obyvatel hranici 440 tisíc," uvedla statistička Hana Koťátková. Liberecký kraj je jedním z šesti českých krajů, kde počet obyvatel v posledních letech stoupá.

Největší podíl na tom má stěhování obyvatel, kladnou bilanci má ale i přirozená obměna. „Vloni v kraji zemřelo 4 558 lidí, zatímco se narodilo 4 683 dětí," popsala Koťátková.

VYŠŠÍ PLATY I DŮCHODY

Podle statistiků se lépe daří také krajské ekonomice. „Po období hospodářské recese se začala ekonomika vyvíjet pozitivním směrem," vysvětlila Hana Koťátková. Úřady práce evidují méně nezaměstnaných a současně nabízejí více volných pracovních míst. „Také tržby průmyslových podniků byly vloni nejvyšší za posledních pět let," dodala Koťátková.

To se projevilo i na růstu mezd, jejichž střední hodnota vystoupala na téměř 24 tisíc korun. Obyvatelé kraje berou čtvrté nejvyšší platy v republice. Podle údajů ministerstva práce rostly také starobní důchody, jejich průměrná výše přesáhla na Liberecku poprvé hranici jedenácti tisíc korun.

Krajská „nej"

Liberecký kraj patří ve většině statistických ukazatelů k průměrným krajům. Prvenství ale drží například v hrubé míře rozvodovosti, což znamená, že tu na 1 000 obyvatel připadá nejvíce rozvodů. Vloni ukončilo manželství 1 235 párů.

V celé republice je na Liberecku také největší rozdíl v zaměstnanosti žen a mužů. Do práce chodí 65 % mužů a jen 46 % žen.

Nemilé vítězství si kraj připsal v ceně stočného, které je nejdražší v celé republice. Cena vodného je pak druhá nejvyšší v zemi, dražší vodu mají pouze na Ústecku.

Na území kraje nalezneme největší podíl lesů a také nejvyšší zastoupení chráněných krajinných oblastí. ZDROJ: ČSÚ

Autor: Redakce

22.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Prezident Miloš Zeman. Ilustrační foto

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

V liberecké knihovně propuknou Dny česko-německé kultury

Liberec – Přednáška zakladatele turistické cesty Via sacra, film o netradičních leč účinných metodách výuky, fotografická výstava nebo koncert vážné hudby. 

Naši prvňáci ze ZŠ Vrchlického v Liberci

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Liberecka.

Tento víkend bude v Liberci patřit mladým šermířům

Liberec – O víkendu se do Liberce sjede na 200 mladých šermířů z devíti zemí. Utkají se na už druhém ročníku turnaje Babylon Cup.

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení