Bezpečnější bude už za pár týdnů v Liberci průjezd pod skalním masivem na třídě Svobody. Skála na cestě z ulice Husovy k Harcovu, která postupně zvětrávala a byla zanesená náletovými dřevinami, představovala pro řidiče reálné nebezpečí. Hrozilo, že se z ní budou ulamovat balvany, které mohou způsobit hmotné škody a ohrozit i zdraví projíždějících lidí. Teď se skála dočkala zajištění.

Aby se neopakoval rok 2011

Město již má s odlamováním kusů této skály zkušenost. Poprvé problém řešilo už v roce 2011. I proto naplánovalo rozsáhlou opravu skály a její zajištění proti dalšímu případnému ulamování horniny. Opravy ale začaly až letos v červnu. „Snažíme se co nejvíce šetřit finanční prostředky města a když to jde, čerpat peníze z jiných zdrojů. Proto jsme požádali na zajištění skály o dotaci z fondu životního prostředí. Nakonec jsme byli úspěšní, získali jsme zhruba milion a půl korun," řekla primátorka Liberce Martina Rosenbergová. Za opravu tak město zaplatí jen povinnou 15 procentní spoluúčast.

Dělníci skálu v těchto dnech čistí od náletových dřevin, odstraňují zvětralé části, které by mohly časem padat, a přes masiv po skončení prací natáhnou síťovinu. Ta by měla dalšímu padání zabránit. „Vše má být hotové do konce října. I přes bezvadné zajištění skály je ale jasné, že oprava nebude na třídě Svobody poslední. Příroda se jistě spoutat nenechá," podotýká mluvčí libereckého magistrátu Zuzana Minstrová.

Problémy i jinde

Skalní masivy působí problémy i jinde ve městě. „Například v roce 2011 padaly kamenné bloky ze skály v ulici Na Zátoči u sídliště Broumovská. Skálu tam bylo třeba také zpevnit a zajistit proti dalšímu lámání. Všechno se stihlo v témže roce," vzpomíná Minstrová. Mezi další podobné opravy z poslední doby patří třeba stabilizace skály v areálu FC Slovan.

Asi nejvíce škod napáchal v Liberci zvětralý skalní masiv v ulici Dr. Milady Horákové. V roce 2003 musely být kvůli padajícím kamenům dokonce evakuovány čtyři rodiny. O sedm let později se skála zřítila o kousek dál na benzínovou pumpu, která pak zůstala řadu let zavřená.