Syner se proti tomuto číslu ostře ohradil s tím, že se nenechá vtáhnout do politických hrátek primátora Korytáře. V závěru prohlášení, které firma zaslala do Libereckého deníku (LD, 6. 4.), uvádí mluvčí Ondřej Paclt: „Praktiky, které primátor používá, nejenže připomínají doby dávno minulé, ale dávají Liberci punc nedemokratičnosti, kde městu vládne gubernátor.“

Syner také přesně vyčíslil, že přímo pro město a jeho organizace realizoval zakázky za 2,283 miliardy korun bez DPH, což představuje pouhých sedm procent obratu společnosti. „Poslední zakázku pro město Syner realizoval v roce 2007, a to za deset milionů korun,“ řekl Paclt. O jakých deseti miliardách korun je tedy řeč? Jaromír Baxa do svých počtů zahrnul i stavby zadávané firmami, v nichž má město podíl, nebo stavby, pro něž město údajně vytvořilo podmínky, ať už změnou územního plánu, nebo prodejem pozemků. Analýza měla podle Baxy ukázat nejen zakázky, které získal Syner přímo od města, ale i ty z kraje, kde také v minulosti vládla ODS, nebo od vodárenské firmy, kde má město podíl.

Podle mluvčího Syneru Paclta ale například v případě Severočeské vodárenské společnosti nemělo město moc šancí zakázky ovlivnit, je totiž jen jednou z 459 obcí, které firmu vlastní. „Je to systematická snaha démonizovat ODS i Syner za pomoci lží,“ zhodnotil předevčírem Baxovu analýzu bývalý liberecký primátor Jiří Kittner (ODS). Právě on je ale předsedou dozorčí rady zmíněné vodárenské společnosti, a to již od roku 2005.

(s využitím čtk)