Liberec – Kdysi to byla nepřehlédnutelná chlouba města a centrum společenského života. Dnes představuje liberecký hotel Imperial, který je už více než rok zavřený, pro stát spíš přítěž. Proto se jej nyní ministerstvo financí pokouší už podruhé prodat.

„Pokud si vzpomínám, znalecký posudek před časem ocenil hotel na zhruba 70 milionů. To ovšem bylo ještě před hospodářskou krizí. My jsme nyní vyhlásili jako orientační výši ceny sumu něco přes 39 milionů. O novém majiteli samozřejmě rozhodne nejvyšší nabídka,“ vysvětlil Radek Ležatka z oddělení komunikace ministerstva financí.

Zájemci o koupi hotelu se mohou přihlásit na ministerstvu do dražby až do 24. ledna. Musejí ovšem složit jistinu ve výši 4 miliony korun.

„Hotel byl před lety vrácený původním majitelům v restituci. Jenže až v roce 2009 soud rozhodl, že na Imperial vlastně nemají nárok, a tak se hotel dostal do vlastnictví státu,“ upřesnil Radek Ležatka.

Podle historika Severočeského muzea Jana Mohra Imperial zřejmě nepatří mezi památky, chráněné státem. „Hotel byl postavený v roce 1931, v podobném slohu jako obchodní dům Brouk a Babka,“ uvedl před časem Jan Mohr. Jak dodal, cenný je funkcionalistický Imperial především jako dům. Z původního vnitřního vybavení se toho zřejmě mnoho nedochovalo, protože hotel prošel v 80. letech rekonstrukcí.

Imperial patřil společně se Zlatým Lvem ke špičkám ubytovacích zařízení ve městě. Vyrostl v bezprostřední blízkosti vlakového a autobusového nádraží v roce 1931. Hostům nabízel 240 lůžek ve 110 pokojích. V komplexu sídlily také tři restaurace.

„Někde jsem četla, že se Imperial dostal i do jednoho z prvorepublikových filmů s Oldřichem Novým. A nedivím se, za první republiky musel být překrásný. Také se tady kdysi tančilo,“ podotkla Petra Sochůrková z Liberce. „Chodím kolem často. Je mi líto, že hotel chátrá a je zavřený. Snad nový majitel postaví Imperial na nohy,“ dodala.