Představení studie veřejnosti proběhne v úterý 4. června od 17 hodin v libereckém Kině Varšava a připomínky k návrhu lze písemně podávat do 18. června. Už nyní ale existuje petice, která protestuje proti záměru územní studie Výstaviště a organizuje ji Technické muzeum Liberec. „Primárním cílem petice je uchránit území jako prostor pro veřejné aktivity. Myslíme si, že se jedná o poslední místo v centru Liberce, kde mohou rodiče s dětmi trávit volný čas bez obav, že děti vběhnou pod auto,“ řekl Deníku mluvčí Technického muzea Liberec Jiří Konvalinka.

Technické muzeum zabírá většinu prostoru

Technické muzeum, které letos slaví desetileté výročí své existence, v současnosti zabírá většinu prostoru bývalých Libereckých výstavních trhů. Jak vyplynulo z návrhu studie, pro veřejné funkce by zůstaly pavilony podél Masarykovy ulice. Podle architekta Ivana Gogoláka, který se na vypracování studie podílel, představuje největší změnu otevření území a jeho prostupnost a umožnění kultivace veřejných prostranství, aby bylo území co nejvíc přístupné hlavně pro pěší. V rámci výstaviště se počítá se zachováním veřejné funkce, ale zároveň přibude občanská vybavenost. V zadní části směrem k Durychově ulici lze umístit městské bydlení v obdobném charakteru navazující čtvrtě.

„Studie odkazuje na původní plán od rakouského urbanisty a architekta Camilla Sitteho ze začátku 20. století, abychom naplnil podstatu a charakter zástavby blízkého zahradního města. Nebo variantně to je i tak, že v čele centrálního prostoru může vzniknout i veřejná stavba. Město bude mít možnost určité volnosti v rámci regulace územní studie,“ zdůraznil Gogolák. „Není ambice vytvořit novou čtvrť, ale doplnit to, co zde už je. Posílit městskou osu Masarykovy ulice, zároveň se pomohlo části směrem k Tržnímu náměstí a jeho okolí a ve vztahu k postupně dobudovávanému vnitřnímu okruhu po kraji řešeného území,“ doplnil architekt.

V pátek byla zahájena koupací sezóna na Lesním koupališti v Liberci.
Na Lesním koupališti zahájili sezónu. Počasí hromadnému skoku plavců nepřálo

Mezi obdobné studie architektonické kanceláře gogolák + grasse patří například Jižní centrum města Prostějova, kdy šlo o dostavbu historické židovské čtvrti nebo zpracovávaný nový pohled na rozvoj centra města Košice. Obě tyto zakázky jsou zpracovány na základě regulérní architektonické soutěže.

Územní studie Výstaviště.Územní studie Výstaviště.Zdroj: gogolák + grasse

Na zadání se spolupodílela i Kancelář architektury města. „Pro nás bylo klíčové z hlediska urbanistické struktury otevřít a propojit ulici Gorkého, kterou chápeme jako paralelní ulici k Masarykově třídě, jen s trochu jiným charakterem,“ podotkl náměstek náměstek primátora pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek.

Petici představili na Muzejní noci

Důvody, proč se v muzeu rozhodli pro petici, přibližovali návštěvníkům během Muzejní noci, která se uskutečnila minulý pátek. „Nevynucovali jsme si podporu, ale snažili se vysvětlit, o co nám jde. Troufnu si odhadnout, že tři čtvrtiny oslovených s naším názorem souhlasily,“ podotkl Konvalinka. Svůj podpis připojil například Jiří Klabík z party modelářů North Climbing Session. Spolu s dalšími členy stojí za výstavbou dráhy pro RC modely v areálu Technického muzea Liberec. „Chci podpořit jedno z mála míst v Liberci, které je věnované trávení volného času jinak než u televizních obrazovek či počítače,“ přiblížil svůj názor.

Vizualizace bazén Liberec.
Liberecký bazén nabídne plavcům letní provoz. Jeho rekonstrukce se komplikuje

Podle náměstka primátora pro územní plánování a majetkoprávní záležitosti Adama Lenerta vzniká petice trochu předčasně, byť chápe obavu o budoucnost Technického muzea Liberec. „Vytvořili jsme návrh, který může kdokoliv připomínkovat. Ještě není nic definitivě rozhodnuté,“ sdělil náměstek. „Na základě veřejného představení chceme získat další připomínky. Území vnímám jako jedno z nejcennějších ve městě, které máme,“ uzavřel Lenert.

Mohlo by vás zajímat: FOTO, VIDEO: Na nádvoří Paláce Liebieg zaparkovala historická vozidla

Zdroj: Jiří Louda