Jediný rozdíl mezi jednotlivými projekty je přitom ten, že zatímco Multi Development ještě může své obchodní centrum otevřít včas, Plaza Centers a ECE Praha již mají několikaměsíční zpoždění.

V případě posledně jmenovaného investora navíc reálně hrozí, že svůj projekt nedokončí a dolní centrum města „zkrášlí“ díra v zemi. Radnice přitom nemá v rukou nic, čím by mohla podobnému scénáři zabránit. „Zastupitelé schválili změny v územním plánu. Tyto pozemky jsou navíc soukromé. Pokud se tedy investor rozhodne, že nic nepostaví, nic s tím neuděláme. Jedinou šancí by bylo, že bychom vykoupili tyto pozemky zpět,“ řekl Deníku náměstek primátora Ivo Palouš.

Podle městského zastupitele Jana Korytáře je současný stav pouze vyústěním toho, že město, až příliš často podléhá tlaku investorů. „Největší chybou je, že o rozvoji Liberce nerozhoduje hlavní architekt města, nýbrž jednotlivé zájmy investorů. To pak vede k tomu, že se na malé ploše téměř vedle sebe chystají tři velká nákupní centra,“ poznamenal zastupitel s tím, že město v minulosti úřad hlavního architekta mělo. Pak jej ale zrušilo.

„Vnímám to jako velký handicap Liberce. Všechna větší města, jako například Hradec Králové či Pardubice, totiž úřadem hlavního architekta disponují,“ řekl již před časem Deníku ředitel liberecké pobočky Národního památkového ústavu Miloš Kadlec.

Místní radnice díky tomu nakládá s městskými pozemky bez jasné koncepce. Pokud je nabídka developera dostatečně lukrativní, je velmi pravděpodobné, že město jeho záměr schválí. „Smysl by podobným záměrům měl dávat úřad hlavního architekta. Jako nepohodlný byl však rozprášen. Nikdo nechce, aby se tady něco územně řešilo. V Liberci se chce vyhovovat developerům,“ nechala se slyšet předsedkyně občanského sdružení Staré město Alena Dvořáčková.

O tom, jestli bylo správné pustit do centra města hned tři velké investory, rozhodne až čas. Mnohá obchodní centra však s největší pravděpodobností v těžké konkurenci neobstojí.

Pomalu se to ukazuje na příkladu nákupní galerie Liberec Plaza, která musela odsunout datum svého otevření o celé čtyři měsíce. Přestože byly všechny významné stavební práce podle vedení společnosti dokončeny dle původního plánu, vyskytly se problémy s dodávkou specifického vybavení a materiálů pro interiéry nákupního centra.

Kromě této verze se ovšem v některých médiích objevily informace o tom, že společnost prostě nesehnala pro své centrum tolik nájemců, aby jej mohla otevřít. V současné době z toho profituje především zrekonstruované obchodní centrum Nisa, které nad ostatními získává náskok, jenž může být již brzy rozhodující.