V roce 2006 přitom sepsal Městský úřad v Hrádku nad Nisou společně s Odborem životního prostředí dohodu, která jasně určovala podmínky, za kterých bude povolena změna územního plánu města.

“Uzavřená dohoda jasně formulovala regulativy, za kterých je možné záměr výstavby větrných elektráren uskutečnit. Náš postoj je v souladu se studií výstavby větrných elektráren, kterou si nechal zpracovat krajský úřad,“ řekla vedoucí Odboru životního prostředí libereckého magistrátu Ivana Řimnáčova.

Jednatel investora projektu, společnosti Eco Energy Hrádek Jan Červeň má však na výrazné zpoždění záměru, který by měl pokrýt spotřebu elektřiny až třinácti tisíců domácností, opačný názor.

„Na místě přešlapujeme jen proto, že Odbor životního prostředí Magistrátu města Liberec nectí v minulosti uzavřenou dohodu,“ poznamenal Jan Červeň.

„ V žádném případě nejde o deset metrů výšky elektráren, které požadujeme jen jako technickou rezervu pro případ, že věže pro usazení nejmodernější technologie v době výstavby budou dosahovat výšky kupříkladu 84 metrů a ne 80 metrů, na kterých úředníci magistrátu nepochopitelně lpí. Jde ale o to, že jsou ze strany úředníků magistrátu celkově popírány a překrucovány základní principy dohody. Mimochodem v uzavřené dohodě, která je veřejným dokumentem, a každý si ji může přečíst v dokumentaci SEA přístupné v Hrádku nad Nisou a Krajském úřadu v Liberci, není o výšce stožárů ani slovo. Takže nevím, o jakém porušování dohody z naší strany úředníci magistrátu hovoří,“ řekl Jan Červeň.

Ze zpoždění projektu nemá radost ani Městský úřad v Hrádku nad Nisou. Ten chtěl zisk z provozu elektráren rozdělit mezi své osady. „Konkrétně budeme dostávat výtěžek z jedné elektrárny. Část peněz následně rozdělíme,“ sdělil starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta.

Obstrukce Odboru životního prostředí proto starosta příliš nechápe.

„Vydávat hřeben nad Václavicemi za nedotčenou lokalitu je absurdní. Kousek odtud je hnědouhelný důl a tepelná elektrárna. Pokud by vadily větrné elektrárny tady, tak se opovažují říci, že by nemohly stát na žádném jiném místě v republice. Budeme proto vést nějaká jednání, aby se projekt mohl nakonec realizovat,“ řekl Martin Půta.

Proti větrným elektrárnám navíc nic nenamítá ani většina místních lidí. Z ankety Městského úřadu v Hrádku nad Nisou totiž vyšlo najevo, že za určitých podmínek jim výstavba větrných elektráren nevadí. Pro výstavbu alternativního zdroje energie se vyjádřila většina lidí z Václavic. Obyvatelé Uhelné byli spíše proti.

„V anketě se například objevil požadavek, aby žádná z elektráren nebyla k obci blíž, než jeden kilometr. Společně s investorem projektu jsme se podle toho snažili celý projekt vyladit. Teď už je to záležitost státní správy, která doufám nepůjde proti veřejnému zájmu,“ dodal Půta.