Včelstva chovají v nástavkových úlech umístěných na stálých i kočovných stanovištích. Nástavkový systém umožňuje přirozené vedení chovu silných včelstev, kočování zase nabízí možnost plně využívat snůškového zdroje a podle potřeby převážet včelstva k opylení zemědělských produktů. „Chováme včely jednak na med, tak i na oddělky pro nová včelstva,“ upřesnil.

Na Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje si připravili na včelí farmě Den se včelami jako obdobu dne otevřených dveří. Malí i velcí návštěvníci měli příležitost prohlédnout si včelnici a dozvědět se celou řadu informací nejen o historii včelařství. Zvídavé děti vyrazily na lesní stezku, kde na ně čekaly otázky ze života včel a přírody. Některé z nich se staly na moment včelařem díky stloukání rámečků či výrobě svíček ze včelího plástu. Přestože existují včelí kroužky pro děti, nemusí se jejich účastníci této aktivitě v budoucnu věnovat. „Nadšení včelaři se často rekrutují z řad maminek na mateřské dovolené. Mají pocit, že by tak mohly být spolu s dětmi blíže přírodě,“ řekl Moravec.

Jiří Jiroutek
Fotil Ještěd, vystavoval v Americe. Libereckého fotografa postihla mrtvice

Na místě nechybělo ani občerstvení. Součástí programu byly ochutnávky medu, dospělí okoštovali medovinu. Zájem návštěvníků vzbuzoval i stánek Jiřiny Růtové, která se domácímu pečení perníčků podle tradiční receptury věnuje téměř třicet let. Mistryně z Podještědí má už dva roky zajištěný přísun medu od svého vnuka, který propadl včelařství. „Hodně si vážím ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje. Dostala jsem ho i jako uznání za svou práci s dětmi. Říkám si, že kdyby jedno z nich u zdobení perníčků zůstalo, stálo by to za to,“ svěřila se se smíchem regionální tvůrkyně. Peče perníčky různých tvarů i velikostí. Její originální perníkářský odráží místní, podještědské, i rodinné tradice. U chlapců se těší oblibě perníčky ve tvaru traktoru a motorky, u dívek bodují koně a jednorožci. „Nejčastěji mě nové motivy napadají v noci, když je klid,“ dodala. V roce 2015 oslavila 20 let svého cukrářského provozu.

Zdroj: Jiří Louda

Do Smržova dorazili Lenka a Petr Konfrštovi, kteří nabízeli aroma kameny z hájenky pod Kletí. Jedná se o dekoraci, která nahradí všechny jednorázové bytové vůně, parfémy a difuséry. Tento low-waste produkt je ekologický, esteticky atraktivní a stoprocentně rozložitelný. „Začalo to jako příběh lásky k přírodě, vášně pro vůně a touhy po harmonii v našich domovech. V srdci jihočeských lesů, na úpatí hory Kleť jsme se rozhodli spojit své síly a vytvořit něco úplně nového, co naše planeta ještě neviděla,“ zdůraznila Konfrštová.

Výstavba nemocničního pavilonu si vyžádá dvě uzavírky.
FOTO, VIDEO: Výstavba nemocničního pavilonu v Liberci si vyžádá dvě uzavírky

Jak přiblížil dlouholetý včelař, v České republice oproti ostatním evropským zemím převažují hobby včelaři. Profesionálové to mají podle něj těžší, musí splnit podmínky fungování potravinových provozů. Obecně je velká poptávka po medu v létě, ve Smržově evidují největší zájem před Vánoci a kolem Velikonoc. Do budoucna už neplánuje farmu rozšiřovat. „Do důchodu to už vystačí. Nyní doděláváme nový potravinový provoz pro stáčení medu se skořicí, to je naše novinka,“ dodal Tomáš Moravec.