Pokus museli opakovat. Poté vyšel.
„My vilu prodáme pod tržní cenou a někdo na nás za to potom podá trestní oznámení,“ ironicky zdůvodňoval na jednání zastupitelů Jaroslav Morávek (KSČM), proč jeho klub nezvedne ruku pro privatizaci předválečné Simonovy vily.
A komunisté nebyli jediní, kdo s prodejem bývalého kojeneckého ústavu nesouhlasil. Proti se postavily další opoziční strany.
Červinka: Město by tu mělo vybudovat školku
Vedle Změny pro Liberec se proti paradoxně postavila také část ODS, tedy strany, za jejíž osmnáctileté vlády právě město většinu svého majetku rozprodalo. „Myslím si, že si mělo město objekt ponechat a vybudovat tam mateřskou školku. Měl by se raději prodat dům na Jizerské ulici, který je možná stejně historicky cenný, ale v horším stavu,“ zdůraznil Ondřej Červinka (ODS).
Mateřskou školku Jizerka by podle Červinky mohlo město přestěhovat právě do Simonovy vily. Jak uvedl, opravy domu na Jizerské ulici by se totiž vyšplhaly na cenu 25 až 30 milionů korun, kdežto obnova Simonovy vily by přišla jen na zhruba 15 milionů.
„Město ale počítá s příjmy z této privatizace a už máme kupce. Vila byla do roku 1945 stejně v soukromých rukou. Teď ji tam jen vrátíme. Nový majitel chce zachovat její historickou podobu a v domě sám bydlet,“ podotkl náměstek pro ekonomiku Jiří Šolc (Liberec občanům).
Změna pro Liberec poukázala na to, že město chce Simonovu vilu prodat za 17 milionů, ačkoliv její tržní odhad je o 3 miliony vyšší. „Neprodáváme vilu pod cenou? Abychom za to nebyli napadáni,“ otázal se Jaromír Baxa. Za nevýhodnou označil privatizaci také Jan Korytář z téže strany.
Cenu navýšily drahé pozemky u budovy
Náměstek Šolc vysvětlil, že odhad zvedly nezvykle vysoké ceny pozemků, které k domu patří. „Kdybychom privatizaci odložili třeba o pět let, bude stav vily možná po té době horší, než je dnes, a museli bychom jít s cenou ještě níž. Současná cena je reálná,“ řekl Jiří Šolc. O architektonicky zajímavou stavbu se ucházelo pět zájemců, ale jen jeden z potenciálních kupců byl ochoten za dům zaplatit městem požadovanou cenu.
První hlasování zastupitelů dopadlo neúspěšně, protože koalici chyběl Ladislav Dušek, který si odskočil. Při opakovaném hlasování pak prodej vily prošel silou pouhých 20 hlasů z přítomných 32 zastupitelů. Prodej kromě koaličních stran podpořil například i Tomáš Hampl z ODS. "Plně se ztotožňuji s argumenty Ondřeje Červinky. Ale nebudu proti prodeji vily, protože město peníze potřebuje," řekl.
Vile zůstala zachována její původní podoba
Jak uvádějí historické prameny (například projekt Slavné vily Libereckého kraje), vila libereckého policejního inspektora Adolfa Simona byla zakomponována do zahrady situované v prostoru mezi dnešní Husovou a Bendlovou ulicí. Projekt vypracoval v roce 1928 architekt Franz Radetzky, jehož liberecké stavby jsou charakteristické především svou výraznou barevností a typickými dekorativními motivy.
Díky tomu, že v domě sídlil od roku 1953 kojenecký ústav, neprošla stavba žádnými dramatickými přestavbami a do značné míry zůstala zachována její původní podoba. V interiéru Simonovy vily se dodnes dochovala řada původních detailů a prvků.
Vila je v rámci Liberce výjimečná svým pojetím, ve kterém se architektovi podařilo originálně spojit prvky novoklasicistní architektury s výraznou zdobností v duchu meziválečného dekorativismu.