Veronika Hlavatá společně s manželem založili projekt Nemlčíme, který se dotýká sexuálního násilí. „Naším cílem je seznámit širokou veřejnost s různými podobami sexuálního násilí prostřednictvím autentických rozhovorů s oběťmi, pachateli i odborníky. Rozhovory, ve kterých je možné vidět tvář dotyčného, slyšet jeho hlas a vnímat jeho emoce, bereme jako nejčistší formu. Společně si dodáváme odvahu nemlčet a učíme se o sexuálním násilí mluvit,“ upřesnila Veronika Hlavatá.

Lukáš Houdek se zapojil do projektu Nemlčíme.
Lukáš Houdek se rozhodl nemlčet a zapojil se do projektu o sexuálním násilí

Festival Nemlčíme proběhne v sobotu 21. září od půl 4 v komunitní zahradě Lias, která se nachází na konci Široké ulice. „V rámci doprovodného programu budeme mluvit o tom, proč se většina obětí z video rozhovorů Nemlčíme bála promluvit dřív, s jakými nejčastějšími stereotypními dotazy se projekt setkává a jak společně můžeme podpořit ostatní k tomu, aby také promluvili o svém příběhu,“ přiblížila Hlavatá. Kateřina Kiliánová bude přednášet na téma proč a jak se bavit (nejen) s dětmi o sexu, o hudební složku se postará hudebnice Annie Pity, která festival zahájí.

„Od 18 hodin proběhne samotná diskuze s účastníky video rozhovorů projektu Nemlčíme. Jak bylo těžké začít mluvit o sexuálním násilí? Jak probíhaly výslechy a soudní proces? Karolína a Sofie se svěří návštěvníkům akce se svými příběhy. Večer nebude chybět ani pestrý hudební program v podání místních kapel Loopstation a Lifelines,“ přiblížila průběh večera organizátorka.

Projekt Nemlčíme.
Nemlčí. O sexuálním násilí chtějí mluvit otevřeně

Vstupné na festival je dobrovolné. Výtěžek z celého festivalu bude věnován na podporu projektu Nemlčíme a jeho výstavu.