Podle nového vedení města ale vítězství Liberce nebylo oprávněné. Zjistilo to před pár dny, kdy připravovalo přihlášku do letošního ročníku soutěže. „Radním budu navrhovat vrácení ocenění, neboť jsme je získali za podmínek, které nebyly fair play,“ uvedl liberecký primátor Jaroslav Zámečník.

Přívětivost úřadu hodnotí organizátoři soutěže podle zhruba padesáti kritérií, které mají ukázat, zda obce vycházejí občanům vstříc i nad rámec legislativy. Jsou mezi nimi ryze praktické věci, jako délka úředních hodin nebo možnost objednání k přepážkám přes internet, ale také záležitosti týkající se otevřenosti nebo komunikace s občany.

Jak uvedl primátor Zámečník, nepravdivě vyplněných bylo v liberecké přihlášce celkem osm kritérií. „Bylo v ní například, že webové stránky města umožňují pravidelný odběr novinek, že má město profil na sociálních sítích Twitter a Google plus nebo že zveřejňujeme aktuální strategii úřadu. Nic z toho není pravda,“ přiblížil primátor.

Pokud by Liberec sošku skutečně vrátil, byl by to poněkud nestandardní postup. „Do dnešního dne jsme se s myšlenkou vrácení ocenění nesetkali,“ uvedla mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Vrácení trofeje ale podle ní ministerstvo nepovažuje za nezbytné. „Některé odpovědi, které Liberec označuje za chybné, byly ze strany ministerstva korigovány na základě kontroly a ty, které nebylo možné korigovat, nemají na celkové ocenění Liberce vliv,“ poukázala Malá.

Přihlášky do soutěže vyplňují samy obce, jejich účast je dobrovolná. „Po ukončení sběru dat jsou všechny došlé odpovědi křížově kontrolovány zaměstnanci ministerstva,“ popsala Malá.

Některá kritéria podle ní ovšem nelze zkontrolovat elektronicky. „Ve vybraných případech, kdy panují nejasnosti, zaměstnanci ministerstva úřady anonymně obvolávají, aby si uvedené údaje ověřili,“ dodala Malá s tím, že soutěž je postavená především na vzájemné důvěře a má motivační charakter.

Liberec v soutěži bodoval i v letech 2016 a 2017. V roce 2016 skončil na prvním, v roce 2017 na druhém místě. Přihlášky do těchto ročníků teď ale pracovníci magistrátu teprve dohledávají, aby zjistili, zda tato ocenění byla férová, nebo zda je potřeba vrátit i je.

BUDOU OPĚT SOUTĚŽIT
Letos se Liberec do soutěže hlásí znovu. „Chceme opět uspět, ale férovou cestou,“ řekl Zámečník. Některé problematické body už jsou podle něj vyřešeny, například se už vloni povedlo spustit aplikaci na hlášení závad.

Na splnění dalších kritérií teď město pracuje. „Rádi bychom začali zveřejňovat mobilní čísla úředníků, chtěli bychom také spustit komplexní městskou mobilní aplikaci, jako mají například v Kolíně,“ doplnil primátor.