Liberecká Tipsport arena se mění. Už včera její hlavní plochu, kde se normálně nachází led pro zápasy Bílých tygrů, zasypala hlína. Jde o důležitý prvek pro závod, který Liberec zítra hostí předposlední klání mistrovství světa ve freesstyle motocrossu.

Uspějí na létajících motorkách domácí?

Mistrovství světa se do České republiky vrací po roce, liberecká aréna bude tento jedinečný světový podnik hostit potřetí. Adrenalinové skoky na motorkách předvede špička tohoto sportu, o prvenství bude bojovat i český jezdec Libor Podmol. „Pro mě je závod v Liberci hodně důležitý, tady to pro mě před pěti lety všechno začalo. Sice bude o to víc svazující, ale hodně se teď věnuji své psychice, takže věřím, že mi povede," říká české želízko v ohni.

Kromě Podmola se v Tipsport areně představí desítka nejlepších světových jezdců. Včetně druhého muže mistrovského žebříčku Davida Rinalda a dalších domácích jezdců Petra Piláta a Martina Koreně.

Závod začne v sedm hodin večer

Freestylové mistrovství, to ale není jen samotný závod, který startuje v sedm hodin večer. „Připraven je doprovodný program. Od 17.15 do 18.30 budou moci návštěvníci zajít do depa jezdců a promluvit s nimi nebo se nechat s jezdci vyfotit. Bude to v prostoru vstupu P. Bezprostředně po závodě proběhne autogramiáda všech zúčastněných závodníků a po 23. hodině se jezdci přesunou do Ďábelské hutě na after party," prozrazuje za produkci závodu Rudolf Novák.

Vstup do haly bude fanouškům „létajících jezdců" umožněn v šest hodin večer.

Do haly navezou 1250 kubíků zeminy

Příprava arény na závody patří mezi nejsložitější úpravy, které akce konaná v liberecké multifunkční hale vyžaduje. „Ledovou plochu jsme museli zakrýt izolační podlahou, nákladní automobily na ni do čtvrtečního večera navezou 1250 kubíků hlíny. Na ní se staví trať plná nájezdů a skoků," přiblížil jednatel arény Lukáš Přinda. Jezdci začnou trať zkoušet zítra ráno.

V mistrovství světa ve freestyle motokrosu zbývá odskákat poslední dva závody. Český jezdec Libor Podmol se v pátek pod Ještědem může přiblížit zisku titulu a říká:

Budu šťastný, jen když doma v Liberci vyhraju

Libor Podmol útočí na titul mistra světě v FMX, v pátek se představí v Liberci.

Nejlepším českým freestyle motokrosařem už dávno je, brzy se může stát dokonce světovým šampionem. Už podruhé v kariéře!

Dva závody před koncem sezony má Libor Podmol titul mistra světa na dosah. Devětadvacetiletý Čech se drží v čele seriálu a své postavení chce potvrdit v pátek večer, kdy se bude skákat v Liberci.

„Každé pódium je dobré. Ale jsem doma a vedu šampionát, takže budu šťastný, jen když vyhraju," říká rezolutně v rozhovoru pro Deník vlasatý sympaťák, který vybojoval první titul před třemi lety.

Letos začal spolupracovat s psycholožkou, a jak sám říká, nikdy nebyl mentálně silnější. To se odrazilo i na výsledcích, když Podmol triumfoval na X-Games, nejprestižnější akci na planetě. Teď už má pouze jediný cíl zakončit snový rok na světovém trůnu.

Zvítězit před českými fanoušky, to je vždy velká výzva, co?

Chci vyhrát, ale takových je nás hodně… Nejvíc se těším na tu atmosféru. Doufám, že bude super. To by nám, českým jezdcům, mělo hodně pomoct. Je dobré, že můžeme českým divákům ukázat, kam se freestyle motokros za těch pár let posunul. Člověk má doma větší motivaci, ale zase je tam víc stresu a práce. Třeba dneska jsem potřeboval víc trénovat, ale musel jsem dělat on-line, dát rozhovor do rádia, pak se vyfotit a člověk tím trochu zanedbává trénink.

Když už mluvíte o stresu, jak se vám zamlouvá spolupráce s psycholožkou Šauerovou, kterou jste letos požádal o pomoc?

Zrovna za ní jedu. Prý četla nějaké rozhovory se mnou a něco se jí tam nelíbilo, takže to musíme probrat (úsměv). Hodně mi pomohla. Na závodech se dokážu líp soustředit. Vím, proč tam jsem. Chci vyhrát a ne že si jdu jen tak zajezdit s klukama. Hlavně nedělám chyby jako tenkrát, už mě jen tak něco nerozhodí.

I díky psycholožce zažíváte sezonu snů. Letos jste už ovládl X-Games a teď k tomu můžete přidat mistrovský titul…

Jsem spokojený, je to jeden z mých nejlepších roků. Na X-Games jsem si splnil celoživotní sen, takže bych byl šťastný i s druhým místem v šampionátu. Ale vyhrát X-Games a MS v jednom roce, to by byla úplně paráda.

Seriál vedete před Francouzem Rinaldem jen o tři body, takže by se vám hodilo, kdybyste na domácí půdě náskok navýšil…

Je to o tři bodíky a ještě na konci série se škrtá nejhorší výsledek, a kdyby seto udělalo teď, tak já jsem druhý. Budu se muset snažit vyhrát a pak ještě nahnat nějaké body, aby to vyšlo. Kdyby se Rinaldovi nedařilo, já bych vyhrál a získal náskok a mohl jet na poslední závody v klidu, tak bych se nezlobil (úsměv).

Prozradíte, jaké triky v Liberci zařadíte do sestavy?

Rozhodnu se až podle trati. Vím, kterých deset triků mám nejsilnějších a ty budu chtít ukázat. Budu je obměňovat podle momentální situace a nálady rozhodčích.

Máte přichystané eso v rukávu, kterým byste chtěl ohromit?

Zrovna včera jsem zkoušel do molitanu jeden trik při „backflipu", který nedělá nikdo v seriálu mistrovství světa. Když se budu cítit dobře, tak bych ho rád udělal. Hlavně jsem letos vymyslel svůj trik, což je taková zvláštní rotace, něco mezi „tři sta šedesátkou" a „barrel rollem". To nikdo v Česku nemohl vidět, tak bych to rád ukázal.

Před pár dny se vám rozpadl celý tým, když váš mechanik i bratr skončili s vážnými zraněními v nemocnici. Znamená to pro vás velkou komplikaci?

Mechanik, který mi připravuje motorku, měl bouračku v autě a měl otevřenou zlomeninu stehenní kosti. Bratr si zase zlomil čtyři obratle. Naštěstí mám hodně přátel, kteří mi pomáhají, a navíc jsem povolal bratrance z Ostravy. Mechanik je na vozíčku a bratr je uvázaný v korzetu, ale oba mě přijedou podpořit.

Testujete novou motorku, pojedete s ní už v Liberci?

Mám novou yamahu model 2014 a testování dopadlo výborně. O novou motorku se nebojím, já jsem taky v dobré formě, tak snad se všechno sejde a vyjde to (úsměv).

MS FMX v Liberci Zítra: 19.15: Kvalifikace 20.00: BMX Show (show na kolech) 20.15: Race & Style (vyřazovací závod Freestyle MX na čas) 21.15: Maxxis Highest Air (soutěž FMX ve skoku do výšky) 21.45: BMX Show 22.00: Finále MS FMX 22.30: Autogramiáda.