Ani po osmi letech není jasné, zda kvůli jednomu hlasování skončí 23 bývalých i současných zastupitelů Liberce s trestem odnětí svobody, podmínkou či zproštěním viny. Okresní soud začal včera znovu projednávat kauzu prodeje městských pozemků v Doubí manželům Volavkovým. Okresní soud zastupitele už dvakrát osvobodil, i přesto, že Nejvyšší soud k tomu měl výhrady. Podle odvolacího soudu se ale soudce dostatečně nevypořádal s předchozími právními závěry Nejvyššího soudu. „Vyhověl tak mému odvolání, že okresní soud sice provedl dokazování v potřebném rozsahu, ale neúplně hodnotil důkazy," řekla státní zástupkyně Martina Dědková.

O co v kauze jde V roce 2007 odhlasovali liberečtí zastupitelé prodej dvou stavebních pozemků o výměře 3344 metrů čtverečních manželům Volavkovým. Šlo o pozemky u průmyslové zóny Jih, kde si manželé chtěli postavit rodinný dům. Problém je podle obžaloby v tom, že zastupitelé odsouhlasili prodej městského majetku bez výběrového řízení a navíc za cenu, které byla značně podhodnocená. Zatímco běžná cena za metr čtvereční se v té době pohybovala v lokalitě Doubí okolo 1300 Kč, Volavkovi zaplatili za jeden pozemek 875 Kč a u druhého pozemku jen 350 Kč. Tím měla městu vzniknout škoda ve výši tři a půl milionu korun. Před soudem stanulo všech 23 zastupitelů, kteří pro prodej zvedli ruku. Hrozí jim 3 roky vězení.


Nový soudce

Případ projednával soudce Lukáš Korpas. Ten ale po Novém roce nastoupil na roční stáž ke krajskému soudu. Případ tak musela převzít nová soudkyně Lenka Zhoufová. Všechny důkazy se tak musí znovu projednat, jako by se líčení konalo poprvé. Čtení důkazů bude probíhat 14 dní, rozsudek by mohl padnout v pátek 29. května.

Kocumová, Kittner a další

Obžalováno je celkem 23 lidí, kteří byli v městském zastupitelstvu v roce 2007 a kteří zvedli pro sporný prodej pozemku ruku. Za to jim hrozí až tři roky vězení. Pro prodej hlasovali všichni koaliční zastupitelé z ODS, ČSSD a Unie pro sport a zdraví. Pro ale byl i komunista Jaroslav Morávek a dvě zástupkyně Zelených. Deset lidí se zdrželo hlasování a jen tři lidé se postavili proti. Mezi obžalovanými je tak tehdejší primátor Jiří Kittner (ODS) a jeho bývalý náměstek Ivo Palouš či bývalý zastupitel a krajský radní Martin Sepp, současný zastupitelé Ondřej Červinka či Zuzana Kocumová. Všichni do jednoho vinu odmítají. Ke včerejšímu jednání se ale ani jeden z nich nedostavil. Žaloba je přitom viní z toho, že svým rozhodnutím připravili město o tři a půl milionu korun.

„Jen jsem upozornil na konkrétní případ nestandardního prodeje pozemku, který, dle mého, měla radnice projednávat jinak. Určitě jsem nechtěl rozpoutat žádné soudní spory." Jiří Šolc, zastupitel za SLK

Pozemky pod cenou

Celý případ se točí kolem dvou pozemků u průmyslové zóny Jih. Pozemky patřily městu, manželé Karel a Libuše Volavkovi je ale chtěli pro stavbu rodinného domu. O koupi jednali s tehdejším vedoucím odboru rozvojových projektů Ladislavem Fuchsem. Znali se z dřívějška, kdy si Fuchs v jejich autosalonu koupil auto. Fuchsův odbor pak připravil pro zastupitele podklady k jednání.

Někteří ze zastupitelů poukazovali ale na to, že cena za pozemky je podivně nízká. Jiné pozemky se v té době prodávaly okolo 1300 Kč za metr čtvereční, Volavkovi získali jeden pozemek za 857 a druhý za 350 Kč za metr čtvereční. Většina zastupitelů ale pro prodej zvedla ruku i přesto, že v diskuzi zazněla spousta argumentů proti. Na případ v radničním zpravodaji upozornil zastupitel Jiří Šolc, tehdy za Stranu pro otevřenou společnost. Článek pak přiměl k akci policii, která začala kauzu vyšetřovat. „Jen jsem tehdy upozornil na konkrétní případ nestandardního prodeje pozemku, který, dle mého, měla radnice projednávat jinak. Určitě jsem nechtěl rozpoutat žádné žaloby a hnát kolegy zastupitele před soud," tvrdí Šolc.

Jiří Kittner při minulém soudním líčení vypověděl, že prodej považoval za výhodný. „Pozemek leží vedle ulice České mládeže na nijak zvláště atraktivním místě. Nikdo jiný o něj nepožádal. Prodali jsme ho v souladu s našimi předpisy za obvyklou cenu a dostali slušné peníze."

Obžalovaní se teď opírají o nový znalecký posudek ve věci způsobené škody. Z něj vyplývá, že způsobená škoda nepřekročila půl milionu korun, což je v tomto případě hranice pro trestný čin.