VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PŘIPOMEŇTE SI: Před pěti lety se krajem prohnala tisíciletá voda

Liberecký kraj/GALERIE, HLASOVÁNÍ/ – Ještě v pátek 6. srpna 2010 večer uléhali lidé v povodí řek Jeřice, Nisy a Smědé bezstarostně k spánku. Starosti táhly hlavou snad jen obyvatelům Višňové a okolních obcí, kde se záplavy periodicky opakovaly s každým větším lijákem. Mnozí 
z těch, kteří usínali za bubnování nočního lijáku, ještě netušili, že tahle noc v jejich domě bude možná na dlouho poslední.

7.8.2015
SDÍLEJ:

Sobota dopoledne. Na Liberecku se prudce zvedla hladina říčky Jeřice v Mníšku, Chrastavě a následně i Nisa v Bílém Kostele, Chotyni a Hrádku nad Nisou až o čtyři metry. Hrádek nad Nisou – Donín.Foto: DENÍK/ Petr Šimr

Blesková povodeň 
v povodí jinak poklidných řek zasáhla celou třetinu kraje – celkem 81 obcí a měst. Na západní straně Jizerských hor spadlo za jedinou noc až 270 milimetrů srážek na metr čtvereční, což odpovídá běžnému srážkovému úhrnu za tři až čtyři měsíce.

Během dopoledních hodin rozbouřená Jeřice dorazila do Chrastavy a zcela ji odřízla od okoního světa. Do náměstí 1.máje proudila voda Žitavskou ulicí a Spojovací ulicí a vytvořila na náměstí silný tok vody, aby pokračovala zase Žitavskou ven.

Výsledkem byly desítky poničených domů, z nichž řada, jako například v Chrastavě, se musela nechat strhnout. Železné mosty, s nimiž si zdivočelý proud pohrál jak s dětskou hračkou, rozervané silnice, na nichž ještě dnes, po pěti letech řádí silničáři. Celkové škody se při tisícileté vodě na Liberecku vyšplhaly přes 8 miliard korun.
A co hůř – blesková povodeň si vyžádala bezprostředně i pět lidských životů. V Dětřichově, Raspenavě, Heřmanicích. S pomocí vrtulníků evakuovali záchranáři a hasiči na asi 200 lidí. Jen díky skvělé práci záchranářů a hlavně hasičů – profesionálních i dobrovolných a následně vojáků nebyly škody na životech mnohem vyšší. Některé zachránili ze štítů střech doslova na poslední chvíli, jako například teprve šestiletou Aničku Zátkovou z Bílého Kostela. Celkem bylo evakuováno přes 2000 osob.

Záplavy, které před pěti roky postihly Liberecko, byly v rozsahu škod čtvrté nejničivější v historii samostatné České republiky. Horší byly podle zveřejněných jen povodně v srpnu 2002, které zasáhly třetinu země a způsobily škody za 73 miliard, povodně v roce 1997 a předloňské záplavy, které zničily majetek za více než 15 miliard.

9. 8. 2010 V Chrastavě udeřila tisíciletá voda. Lidem sebrala domovy. Domovy stačilo opustit jen 7 lidí, 220 jich zachraňovaly vrtulníky ze střech. APOKALYPSA NA SEVERU ČECH. Jak rychle přišla, stejně rychle odešla. Ničivá srpnová povodeň za sebou nechala zmařené lidské životy a mnohamilionové škody. Lidé se budou bez pomoci jen těžko z víkendového řádění živlů vzpamatovávat. Do postižené oblasti na pomoc místním záchranářům vyjela i armáda a všechny složky Integrovaného záchranného systému z dalších krajů.

Podle informace Krizového štábu si víkendová povodeň vyžádala život tří lidí. Další oběť, starší muž, zemřel na srdeční zástavu. Ještě předchozí večer byli pohřešovaní tři lidé, dva se ale sami přihlásili na základě informací z médií. Evakuováno bylo podle informace Krajského úřadu v Liberci asi 2,5 tisíce lidí. Šlo zatím jen o předběžný odhad, počet nebyl včera večer ještě konečný.

Liberecko sčítá škody. Už 4 miliardy

Voda odnesla půl domku. I se ženou, která nestačila utéci

V Heřmanicích poničila velká voda všechny domy. Utonulou starší ženu našli až v Polsku

Vesnicí Heřmanice na Frýdlantsku se v sobotu neprohnala padesátiletá nebo stoletá voda. Rovnou tisíciletá. Pět stavení se pod náporem rozběsněné řeky zřítilo, dalších pět budou muset stavbaři strhnout, protože povodeň narušila jejich statiku. Jednu starší obyvatelku vlna smetla i s celým přízemím jejího domu. Její mrtvé tělo našli v sousedním Polsku.

HEŘMANICE, 9. SRPNA 2010

„Přišlo to strašně rychle. Paní nestačila dům opustit, navíc měla 73 roků a už hůř chodila. Její dcera se ji snažila dostat do vyššího patra, ale nestihla to. Nakonec voda utrhla z domu celé přízemí a odnesla je i se ženou," popisuje starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný. „Tělo se našlo v sousedním Polsku, tudíž je možné paní označit za další oběť letošních povodní," dodává. Říčka Oleška, která obcí spolu s Heřmanickým potokem protéká, mívá obvykle hloubku ne víc než 20 centimetrů. V sobotu se vzedmula do výšky čtyř metrů a koryto, které si vytvořila, dosahovalo šířky až sedmdesáti metrů.

Voda poničila všechny domy

V obci žije zhruba 230 obyvatel a podle starosty Stříbrného není v Heřmanicích nikoho, koho by se velká voda nedotkla. „Poničené jsou všechny domy v obci. I ty, co stály výš v kopci. Ty totiž spláchla voda z polí. Jediným domem, který živel vynechal, je obecní úřad," podotýká starosta ochraptělým hlasem a dopuje se přitom práškem, aby vydržel bdělý. Několik nocí totiž nespal. „Na odhad škod je ještě moc brzy," dodává.
Heřmanice nyní rozdělují dvě říční koryta, jedno je to původní, druhé si řeka během povodně sama vyhloubila. Mosty voda strhla a obecní silnici podemlela natolik, že jí kus chybí. Obec je tedy pro automobily stále neprůjezdná. Voda z kohoutků v domácnostech neteče, elektřina nejde a mobilní síť vypadává. „Nechte nás, nechceme nic říkat do novin," odsekávají během vyklízení promáčených domů místní lidé.
„Nedivte se. Nikdo se nepřišel nepodíval, natož aby nám s něčím pomohl," podotýká zastupitel Karel Štěpán.
Nyní v obci pomáhá s vyklízením vytopených domů několik desítek dobrovolných hasičů z širokého okolí. K tomu zde hlídkují policisté, aby zabránili případnému rabování opuštěných obydlí.

„Poláky, kteří sem s baterkami přišli rabovat hned po povodni, jsme vyhnali. Od té doby, co tu máme policii, se u nás už nikdo podobný neukázal," říká starosta Stříbrný. „Co by nám nejvíce pomohlo? Nějaké maso a další suroviny, ze kterých bychom mohli vařit jídlo pro dobrovolníky," doplňuje.

Jste spokojeni s odstraněním následků povodně z roku 2010? Své připomínky pište na liberecky@denik.cz

Autor: Redakce

7.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov STAVEBNÍ DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Práce na 3 měsíce v okrese Liberec., Fyzická zdatnost, znalost gabionů, tesařské dovednosti, dlaždičské a elektrikářské práce., Hlásit se předem e-mailem: 608530415@seznam.cz.. Pracoviště: Klasik group s.r.o., Dělnická, č.p. 195, 460 06 Liberec 6. Informace: Yuriy Horbach, +420 608 530 415.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě ŘEZÁNÍ ČISTÍCÍCH HADRŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hlásit se telefonicky u p. Janatové na tel. 602 138 575 nebo p. Němcové, tel. 725 081 481.. Pracoviště: Ragtex s.r.o., 464 01 Frýdlant v Čechách. Informace: Marcela Janatová, +420 602 138 575.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 120 Kč

Řemeslníci a kvalifikovaní pracovníci hlavní stavební výroby ZEDNÍK, OBKLADAČ, SÁDROKARTONÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 130 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Požadujeme flexibilnost, řidičský průkaz typu B /pokud není, dodělat při práci/, zkušenosti v oboru, ochotu učit se novým věcem, fyzická zdatnost. Náplní práce je zednická činnost při rekonstrukcích a novostavbách., Zaslat životopis e-mailem nebo se hlásit telefonicky. Pracoviště: Structura s.r.o.-001, Slezská, č.p. 725, 460 15 Liberec 15. Informace: Petronela Bulířová, +420 608 711 596.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování BALIČ/KA CUKROVINEK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo výkonu práce: Ruprechtická 848/32, 460 01 Liberec 1, Vhodné i pro cizince se základní znalosti českého jazyka. Zápisy do počítače., Pracovní poměr i na dobu určitou na 1 - 2 roky., Nabízené výhody: dotovaná strava, půlroční odměny, sportovní i volno časové benefity, Hlásit se e-mailem nebo osobně ve středu ve 12.30 hod. v recepci závodu. Pracoviště: Mocca, spol. s r.o.-001, Ruprechtická, č.p. 848, 460 01 Liberec 1. Informace: Hana Černošová, +420 733 619 839.


Florbalové utkání Ústí (v tmavém) proti Liberci
17

Kdo s koho: Ústí se utká s Libercem posedmé! Ve hře je záchrana

Finalistky MISS Liberecký kraj 2018.

Čtenáři Deníku vybírají Miss Press

Liberecký kraj ošetří další tři aleje

Liberecký kraj – Tři aleje v Libereckém kraji projdou ošetřením.

Na biatlon raději autobusem. Břízky čekají uzavírky kvůli sportovní akci roku

Liberecký kraj – Desítky policistů, uzavřená silnice, parkoviště dál od areálu. V sobotu se v jabloneckém sportovním areálu Břízky uskuteční ostře sledované exhibiční mistrovství České republiky v biatlonu. Fanoušci i místní se musejí připravit na dopravní komplikace.

Bikeři provětrají Severočeské muzeum

Liberec – V sobotu se pojede závod horských kol v Severočeském muzeu. Zní to bláznivě? Je to tak. Těsně před začátkem očekávané rekonstrukce se pojede exhibice závodníků na horských kolech MuzeuMTB Race.

Vláda schválila 60 milionů kvůli Turówu

Praha – Na svém středečním zasedání schválila Babišova vláda v demisi opatření, která mají zmírnit možné dopady polského dolu Turów na české území.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT