Blesková povodeň 
v povodí jinak poklidných řek zasáhla celou třetinu kraje – celkem 81 obcí a měst. Na západní straně Jizerských hor spadlo za jedinou noc až 270 milimetrů srážek na metr čtvereční, což odpovídá běžnému srážkovému úhrnu za tři až čtyři měsíce.

Během dopoledních hodin rozbouřená Jeřice dorazila do Chrastavy a zcela ji odřízla od okoního světa. Do náměstí 1.máje proudila voda Žitavskou ulicí a Spojovací ulicí a vytvořila na náměstí silný tok vody, aby pokračovala zase Žitavskou ven.

Výsledkem byly desítky poničených domů, z nichž řada, jako například v Chrastavě, se musela nechat strhnout. Železné mosty, s nimiž si zdivočelý proud pohrál jak s dětskou hračkou, rozervané silnice, na nichž ještě dnes, po pěti letech řádí silničáři. Celkové škody se při tisícileté vodě na Liberecku vyšplhaly přes 8 miliard korun.
A co hůř – blesková povodeň si vyžádala bezprostředně i pět lidských životů. V Dětřichově, Raspenavě, Heřmanicích. S pomocí vrtulníků evakuovali záchranáři a hasiči na asi 200 lidí. Jen díky skvělé práci záchranářů a hlavně hasičů – profesionálních i dobrovolných a následně vojáků nebyly škody na životech mnohem vyšší. Některé zachránili ze štítů střech doslova na poslední chvíli, jako například teprve šestiletou Aničku Zátkovou z Bílého Kostela. Celkem bylo evakuováno přes 2000 osob.

Záplavy, které před pěti roky postihly Liberecko, byly v rozsahu škod čtvrté nejničivější v historii samostatné České republiky. Horší byly podle zveřejněných jen povodně v srpnu 2002, které zasáhly třetinu země a způsobily škody za 73 miliard, povodně v roce 1997 a předloňské záplavy, které zničily majetek za více než 15 miliard.

9. 8. 2010 V Chrastavě udeřila tisíciletá voda. Lidem sebrala domovy. Domovy stačilo opustit jen 7 lidí, 220 jich zachraňovaly vrtulníky ze střech. APOKALYPSA NA SEVERU ČECH. Jak rychle přišla, stejně rychle odešla. Ničivá srpnová povodeň za sebou nechala zmařené lidské životy a mnohamilionové škody. Lidé se budou bez pomoci jen těžko z víkendového řádění živlů vzpamatovávat. Do postižené oblasti na pomoc místním záchranářům vyjela i armáda a všechny složky Integrovaného záchranného systému z dalších krajů.

Podle informace Krizového štábu si víkendová povodeň vyžádala život tří lidí. Další oběť, starší muž, zemřel na srdeční zástavu. Ještě předchozí večer byli pohřešovaní tři lidé, dva se ale sami přihlásili na základě informací z médií. Evakuováno bylo podle informace Krajského úřadu v Liberci asi 2,5 tisíce lidí. Šlo zatím jen o předběžný odhad, počet nebyl včera večer ještě konečný.

Liberecko sčítá škody. Už 4 miliardy

Voda odnesla půl domku. I se ženou, která nestačila utéci

V Heřmanicích poničila velká voda všechny domy. Utonulou starší ženu našli až v Polsku

Vesnicí Heřmanice na Frýdlantsku se v sobotu neprohnala padesátiletá nebo stoletá voda. Rovnou tisíciletá. Pět stavení se pod náporem rozběsněné řeky zřítilo, dalších pět budou muset stavbaři strhnout, protože povodeň narušila jejich statiku. Jednu starší obyvatelku vlna smetla i s celým přízemím jejího domu. Její mrtvé tělo našli v sousedním Polsku.

HEŘMANICE, 9. SRPNA 2010

„Přišlo to strašně rychle. Paní nestačila dům opustit, navíc měla 73 roků a už hůř chodila. Její dcera se ji snažila dostat do vyššího patra, ale nestihla to. Nakonec voda utrhla z domu celé přízemí a odnesla je i se ženou," popisuje starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný. „Tělo se našlo v sousedním Polsku, tudíž je možné paní označit za další oběť letošních povodní," dodává. Říčka Oleška, která obcí spolu s Heřmanickým potokem protéká, mívá obvykle hloubku ne víc než 20 centimetrů. V sobotu se vzedmula do výšky čtyř metrů a koryto, které si vytvořila, dosahovalo šířky až sedmdesáti metrů.

Voda poničila všechny domy

V obci žije zhruba 230 obyvatel a podle starosty Stříbrného není v Heřmanicích nikoho, koho by se velká voda nedotkla. „Poničené jsou všechny domy v obci. I ty, co stály výš v kopci. Ty totiž spláchla voda z polí. Jediným domem, který živel vynechal, je obecní úřad," podotýká starosta ochraptělým hlasem a dopuje se přitom práškem, aby vydržel bdělý. Několik nocí totiž nespal. „Na odhad škod je ještě moc brzy," dodává.
Heřmanice nyní rozdělují dvě říční koryta, jedno je to původní, druhé si řeka během povodně sama vyhloubila. Mosty voda strhla a obecní silnici podemlela natolik, že jí kus chybí. Obec je tedy pro automobily stále neprůjezdná. Voda z kohoutků v domácnostech neteče, elektřina nejde a mobilní síť vypadává. „Nechte nás, nechceme nic říkat do novin," odsekávají během vyklízení promáčených domů místní lidé.
„Nedivte se. Nikdo se nepřišel nepodíval, natož aby nám s něčím pomohl," podotýká zastupitel Karel Štěpán.
Nyní v obci pomáhá s vyklízením vytopených domů několik desítek dobrovolných hasičů z širokého okolí. K tomu zde hlídkují policisté, aby zabránili případnému rabování opuštěných obydlí.

„Poláky, kteří sem s baterkami přišli rabovat hned po povodni, jsme vyhnali. Od té doby, co tu máme policii, se u nás už nikdo podobný neukázal," říká starosta Stříbrný. „Co by nám nejvíce pomohlo? Nějaké maso a další suroviny, ze kterých bychom mohli vařit jídlo pro dobrovolníky," doplňuje.

Jste spokojeni s odstraněním následků povodně z roku 2010? Své připomínky pište na liberecky@denik.cz