Jak dlouho již jezdíte s cirkusem?

Celý život. Narodil jsem se v maringotce, stejně jako moji předkové. Náš cirkus byl založen v roce 1792.

Váš život je kočovný, nechtěl jste žít někdy jinak?

Neměnil bych. Lidé si myslí, že je to těžký život, ale já mám krásný život. My jsme poslední svobodní lidé na světě a cirkus je jedna z posledních romantik. I proto také vlastním další dva cirkusy. Jeden kotví u Boleslava Polívky na farmě a druhý pronajímám. Dělám to, co mne baví.

Cirkus byl v minulých letech velmi navštěvovaný, jak je to dnes s návštěvností?

Spousta lidí si myslí, že cirkus umírá a mizí, ale opak je pravdou. Cirkus je věčný i přes digitalizaci doby se k němu lidé vracejí a vždy budou. Podívejte se do zahraničí, tam jsou stovky cirkusů. Jen v Las Vegas je jich spousta. Tam jsme také měli to štěstí třikrát vystupovat.

Čím to je, že máte stále vysokou návštěvnost a že prosperujete?

Je to dáno především skladbou programu. Máme například v programu mongolskou hadí ženu, která vyhrála zlatého melouna v Monte Carlu. Máme zde pumy, které jezdí na koních a které vystupují s opicemi, s lamami, pejsky, je to jedno velké westernové show.

Program se tedy musí vyvíjet. Je vůbec některé vystoupení, které se zachovalo?

Moji choreografové, režiséři i já program obměňujeme. Samozřejmě tradice a základní pilíře jako klauniáda nebo cvičení se šelmou se dodržují. Cirkus se ale modernizuje. Vystupovali jsme i v Singapuru, samozřejmě ne s celým cirkusem. Tam mám právě možnost vidět, jak se cirkus vyvíjí.

Dá se říci tedy, že využíváte také moderní techniku?

Ano, když přijdete k nám do cirkusu, tak vidíte, že každé vystoupení je propojeno zadní projekcí. Liší se mlha, bublinky, zvukové efekty, kostýmy. Například flitrovým kostýmům už dávno odzvonilo.

Jak dlouho trvá program?

Dvě hodiny a patnáct minut.

Na vaší tváři vidím škrábance, odkud pocházejí?

Ty mám po celém těle, protože dvakrát do týdne spím v kleci se šelmami a pustím sem dohromady pumy s leopardy. Zvířata jsou na mě zvyklá a pro ně je důležitý kontakt s člověkem.

Kdy poprvé jste se rozhodl, že budete spát u šelem?

To bylo, když se mi narodili první leopardi, takže čtrnáct let zpátky. To, co mám na tváři, tak to je od toho, jak si hráli a jeden se mi nechtěně odrazil od obličeje. Kdyby mi tygři chtěli ublížit, tak mě můžou zabít jedním úderem tlapy.

Kolik má cirkus Jo – Joo zvířat a kolik zaměstnanců?

Kolem šedesáti zvířat a padesát šest lidí. Dominantou jsou sibiřští tygři, dále leopardi, pumy, hadi, kteří měří téměř šest metrů. Oblíbená u diváků je show s krokodýly.

Na nedávné zastávce v Turnově se vám narodilo šest tygrů. Jaké jsou další přírůstky?

Šestimetrová krajta mřížkovaná vrhla před pár týdny 36 vajec, které už má v umělé líhni. Jinak mému cirkusu se někdy říká Noemova archa, protože já mám všechna zvířata v páru a všechna rodí. Za poslední měsíc jsme odrodili šest tygrů, kozičky, lamu, čekáme koně a opice.

Národní cirkus Jo – Joo hraje v liberecké Pastýřské ulici na plácku za policií ještě v sobotu 23. května a v neděli 24. května.