„Referendum by se nemělo zneužívat ku prospěchu jedné politické strany, ale mělo by být ku prospěchu všem. Bohužel kvůli jedinému politickému hnutí došlo právě v našem městě k naprosté devalvaci smyslu referenda. Asi tu již nikdy nebude mít tento nástroj tu správnou hodnotu. Na druhou stranu jsem ráda, že lidé mají vlastní rozum a nepodlehli tak silné manipulaci, nátlaku a lžím," komentovala výsledek pátečního referenda primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD).

Naráží na opoziční hnutí Změna, které referendum iniciovalo. Tomu se nelíbilo, že chce město zprivatizovat strategický majetek, kterým je především letiště a technické služby. Proto zmocněnec přípravného výboru Jan Korytář se svým týmem začal shánět podpisy, aby se mohlo referendum uskutečnit. Povedlo se, 4. října 2013 měli Liberečané osud městského majetku ve svých rukou.

Aby bylo referendum závazné, byla potřeba 35 % účast oprávněných voličů. „První referendum na území města Liberce, ve kterém se mohly vyjádřit k prodeji, pronájmu nebo i zástavě městského majetku všechny oprávněné osoby s trvalým bydlištěm v Liberci, nepřineslo žádný výsledek. Kvůli nízké účasti lidí je neplatné.

Hlasovací lístek si ve volebních místnostech vyzvedlo 13.599 z 80.501 oprávněných osob, v přepočtu na procenta 16,9% voličů," upřesnila mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová.

Je to jen začátek

Ze všech lidí, kteří v referendu hlasovali, se jich 97 % vyslovilo proti prodeji majetku města. Přípravný výbor to považuje za jasný vzkaz vedení radnice. „Věřím, že ti občané města, kteří k referendu dorazili, dají jasný vzkaz, jaký mají na další výprodej městského majetku názor. A věřím, jako neskonalý optimista, že ho vedení města bude respektovat," uvedl bezprostředně po skončení všelidového hlasování zmocněnec přípravného výboru Jan Korytář. Podle něj referendem nic nekončí, naopak. „Otevírá se nová etapa pro občany, neboť zkušeností nabytých s přípravou prvního referenda, budeme moci využít u dalších, pokud bude v Liberci vedení, které nebude se svými občany chtít příliš diskutovat," dodal.

Vedení Liberce minulý týden prohlásilo, že referendum bylo naprosto zbytečné, protože například letiště už město vyřadilo z prodeje. „To ale jen díky tomu, že jsme iniciovali referendum," doplnil Korytář.

Minulost

Uskutečnění referenda přišlo Statutární město Liberec na 1,5 milionů korun. Nešlo o první referendum na území města Liberce. „První místní referendum proběhlo 16. května roku 1998, šlo v něm o odtržení Machnína, Karlova pod Ještědem a Bedřichovky od Liberce.

V tomto referendu rozhodovali pochopitelně jen občané z daných lokalit, a referendum probíhalo ještě podle jiného zákona než nyní. Odtržení si tenkrát lidé neodhlasovali, Machnín, Karlov pod Ještědem a Bedřichovka zůstaly součástí města Liberce," uzavřela Minstrová.