Liberci vládne za poslední léta nejširší koalice 31 zastupitelů zvolených za Starosty, hnutí ANO a Občanskou demokratickou stranu. Dva koaliční zastupitelé na ustavujícím jednání chyběli, pro Zámečníka tak nehlasoval minimálně jeden koaliční zastupitel. Jeden lístek byl neplatný.

Zámečník ve svém kandidátském projevu parafrázoval Václava Havla a jeho slavný výrok „Naše země nevzkvétá“, který pronesl v roce 1990. „To samé bychom mohli říct i o našem městě. Jeho současný stav neodpovídá jeho významu ani historii, Liberec má na víc,“ řekl Zámečník, který nabídl pět slibů, například že půjde příkladem v korektnosti a slušnosti.

Následně jej opoziční zastupitelé podrobili menšímu „grilování“. „Položili jsme asi 15 otázek, ptali jsme se na rozpor mezi předvolebními sliby Starostů a programovým prohlášením,“ vysvětlil lídr největší opoziční strany Změna Jan Korytář.

Spokojen nebyl například s odpovědí ohledně rekonstrukce kina Varšava nebo lokality Lidových sadů. „V programu chtěli Starostové zadat studii na řešení Lidových sadů, o což jsme se taky pokoušeli. Pan Zámečník teď ale řekl, že chce vytvořit jen pracovní skupinu,“ dodal Korytář.

Koalici nepodpořilo ani druhé opoziční hnutí Liberec otevřený lidem. „Neznamená to ale, že s ní nebudeme spolupracovat na dobrých řešeních pro město,“ uvedl lídr hnutí LOL Jaromír Baxa.

close Liberec povede v dalším období primátor Jaroslav Zámečník. info Zdroj: Město Liberec zoom_in

Žádná překvapení se nekonala ani při volbě nových náměstků a radních. Statutárním náměstkem pro strategický rozvoj, dotace a majetkovou správu se stal Jiří Němeček (ANO, 35 hlasů), ekonomickým náměstkem Zbyněk Karban (ANO, 34 hlasů) a náměstkem pro technickou správu a informační technologie Jiří Šolc (Starostové, 32 hlasů).

Post náměstka pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch pak znovu obhájil Ivan Langr (Starostové, 28 hlasů). Neuvolněnými radními, tedy radními, kteří za funkci pobírají jen minimální odměnu, se pak stali Lukáš Pohanka, Michal Hron (oba Starostové), Marek Vávra, Šárka Prachařová (oba ANO), Petr Židek a Petra Břeňová (oba ODS). Městská rada v Liberci se tak oproti minulému volebnímu období rozrostla o dva členy.