„Moc se mi nápad s výměnou bydlení zamlouvá. Žitava je partnerským městem Liberce už od roku 1973, to mnozí lidé ani nevědí. Přesto, že je to tak dlouhá doba, mám pocit, že se stále ještě tak dobře vzájemně neznáme, ač to k sobě máme kousek. Hlubší spolupráce mezi oběma městy stále chybí," zmínil Zenker, který bude ubytovaný v hotelu Praha.

A zatímco Jan Korytář vzal na přespávání v Žitavě i svoje děti, Zenker tu bude sám. „Mám malého syna a také psa, těžko by se to zařizovalo. Navíc nebudu v Liberci od rána do večera. Stejně jako Jan Korytář jezdil přes den pracovat do Liberce na radnici a v Žitavě byl až večer, tak to budu mít i já," vysvětlil Zenker, který podle svých slov zatím strávil noc v Liberci jen čtyřikrát třikrát v hotelu na vrcholu Ještědu a jednou v hotelu ve městě. V rámci „výměnného" pobytu se mimo jiné setká se zastupiteli Liberce, zúčastní se slavnostního předání čestného občanství města Liberec německému umělci Markusu Lüpertzovi, v plánu jsou i sportovní akce nebo koncert revivalové kapely Rammstein. Ve čtvrtek 12. května se od 18 hodin zúčastní i povídání o městě našich sousedů nazvané Žitava perla za kopcem, které proběhne v knihkupectví u Fryče a kterého se zúčastní i známý autor regionální literatury Marek Řeháček.

SPOLEČNÁ PROPAGACE

Zenkerův pobyt v Liberci, stejně jako Korytářův v Žitavě, tak má nastartovat užší kontakty a to nejen mezi vedením obou měst. „K nám do Žitavy jezdí spousta lidí z Liberce na nákupy. Říkají, že je to u nás levnější a kvalitnější. Jenže přijedou jen na okraj města, kde jsou nákupní domy, ale do vlastního centra Žitavy už tolik nezavítají. To bychom chtěli změnit, máme krásné historické centrum, které si pozornost zaslouží, připravujeme teď proto plán jeho rozvoje. Češi už si také zvykli jezdit v létě na koupaliště do Johnsdorfu a k Olbersdorfu, z čehož zase mají užitek tamní podnikatelé," řekl Zenker s tím, že do budoucna by bylo pro obě města výhodné propagovat se jako jeden turistický příhraniční region. „Je tu veliký potenciál, stačí ho jen chytře využít," dodal Zenker.