Primátor Tibor Batthyány se do voleb spojí se Stranou svobodných občanů. Kandidovat spolu budou pod hlavičkou nového hnutí PRO 2016. Svobodní budou na kandidátce zastoupeni přibližně z poloviny. „Míříme na pravicového voliče, který slyší na racionální program,“ upřesnil Batthyány, který by rád obhájil primátorské křeslo.

Mezi hlavní programové priority patří nákup libereckého zámku. PRO 2016 by sem rádo přestěhovalo úředníky z nevyhovující budovy zvané URAN. „Její kompletní rekonstrukce by vyšla na více než 150 milionů, to nám nepřijde příliš rozumné,“ popsal primátor. Na zámek je ovšem aktuálně složena nevratná záloha jiného zájemce.

Hnutí by také rádo opravilo plavecký bazén, snížilo daň z nemovitosti či zcela zrušilo poplatky za předzahrádky. „Pro město je to zanedbatelný příjem, asi 700 tisíc korun. Ty peníze raději necháme podnikatelům,“ předeslal primátor.

Na kandidátce se objevuje řada bývalých zastupitelů za ANO, chybí však například Batthyányho „muž číslo dvě“, současný náměstek Tomáš Kysela. Také Batthyány byl minule zvolen za ANO, v prosinci 2016 však pražské vedení libereckou buňku kompletně zrušilo.

Svobodní se v minulých volbách do zastupitelstva nedostali, získali jen 1,91 procent hlasů. Od nové spolupráce si slibují lepší výsledek. „Máme podobné postoje, nebudeme tříštit síly a zvýšíme volební potenciál,“ uvedl předseda libereckých Svobodných František Petrík.

Komunální volby se uskuteční 5. a 6. října.