„Na psychiku lidí působí změna světelného režimu v podzimním období. Zhoršením depresivní nemoci ve vazbě na sezónu trpí velké procento pacientů, kteří se již s depresí léčí, a tak je pro ně podzim, stejně tak jako jaro, kritickým obdobím," vysvětluje primář psychiatrického oddělení Krajské nemocnice v Liberci Jaromír Hons.

A radí jak na něj vyzrát: „Pokud dojde ke změnám nálady ve vazbě na podzimní období u duševně zdravých lidí, je dobré přiměřenou pracovní a fyzickou aktivitu kombinovat s dostatečným odpočinkem a vydatným spánkem, příjmem zdravě vyvážené stravy s dostatečným přísunem vitamínů a dodržováním pitného režimu," popisuje.

Odbornou pomoc bychom měli vyhledat, pokud příznaky přetrvávají delší dobu.

„Třídenní změna nálady, poté co se posunul čas, není nemoc. Ale když smutek trvá týdny, dostaví se nechutenství a výraznější hmotnostní úbytek, úzkosti, nechuť do činností, které dříve člověku působily potěšení, pocity nevýkonnosti i objektivní snížení pracovního výkonu, pak už se může jednat o nemoc a je namístě vyhledat odborníka," vysvětluje primář.

Skutečná deprese se podle něj nedá zlomit vůlí. „Nejlepší je vždy navštívit svého praktického lékaře, který by měl být schopen doporučit případnou další péči.

Cílem je vždy farmakologicky léčit chorobné stavy, kde existuje objektivní medicínský důvod. Některá antidepresiva už dnes mohou předepisovat i praktičtí lékaři a je lepší začít léčbu dříve, než vyčkávat na ještě výraznější zhoršení potíží," upozorňuje primář psychiatrického oddělení liberecké nemocnice Jaromír Hons.