Velké překvapení zažili televizní diváci na Liberecku první dubnový den. A nejednalo se o žádný aprílový žertík. České radiokomunikace totiž z Ještědu neočekávaně spustily digitální vysílání terestrického multiplexu 2.

Kromě čtyř programů České televize na svých digitálních přijímačích obyvatelé Liberce a okolí naladili Primu a její mladší sestřičku Primu Cool. Původní termín spuštění digitálního terestrického vysílání (DVB-T) byl přitom stanoven až na srpen 2010.

„Testovací vysílání těchto dvou programů jsme od 1. dubna spustili na přání našeho zákazníka FTV Prima, s. r.o.,“ vysvětlila tisková mluvčí Českých radiokomunikací Marie Fianová.

„Ostrý provoz se očekává od 1. května 2010. Další zákazníci multiplexu 2 se mají možnost do tohoto ostrého provozu připojit. Návrh smlouvy je k dispozici na našich webových stránkách,“ upřesnila Fianová.

Ostatní televizní programy tedy zatím diváci nenaladí. Programy televizí Nova a Barrandov bude možné z vysílače na Ještědu digitálně přijímat pravděpodobně až v srpnu.

Televize Prima začala dříve vysílat proto, jelikož se obává možného budoucího rušení svého analogového signálu na kanálu 60. Právě od srpna má totiž na tom stejném kanálu začít vysílat digitální multiplex 3 z vysílače Trutnov - Černá hora.

„V některých oblastech dojde v budoucnu k významnému rušení a diváci by přišli o příjem signálu. Vzhledem k tomu, že z Černé hory nevysíláme, je pro nás důležité zajistit nějaké souběžné vysílání analogu a digitálu a hlavním vysílačem pro nás je v severních Čechách Ještěd,“ uvedl pro odborný internetový server DigiZone.cz technický ředitel televize Prima Patrik Slavík. Multiplex 2 s kanály Prima a Prima Cool jsou z Ještědu šířeny na 52. kanálu. Ze stejného vysílače je šířen také takzvaný veřejnoprávní multiplex s programy ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4 Sport na kanálu 43.