Téma otevřel senátor Jiří Vosecký (SLK), který zastupuje obyvatele Českolipska, Hrádecka či Chrastavska. Ministry vyzval k obezřetnosti, poukázal přitom na přímou volbu hlavy státu. „Přímou volbou se nám rozdělil národ na dvě poloviny – zemanovce a protizemanovce. Mohlo by se stát, že se nám rozdělí lidé v obci na podporovatele Franty a Jirky,“ upozornil Vosecký, který je zároveň starostou Okrouhlé na Českolipsku.

Výstražná stávka studenstva na obranu ústavních a společenských zvyklostí a hodnot proběhla 15. března před Gymnáziem F. X. Šaldy v Liberci. Studenti protestovali i u dalších škol po Liberci i celé České republice.
#VyjdiVen! Studenti stávkou bojovali za demokracii

Na přímou volbu se dívají skepticky i někteří další starostové, které Deník oslovil. „V komunální politice jsem 24 let, nedovedu si představit, že lidé zvolí starostu, který bude naladěn jinak než zastupitelé,“ myslí si například starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS).
Místo poměrného systému by se musel podle něj nastavit systém většinový. „To by bylo na širokou diskusi s ústavními právníky, v tento moment je ale přímá volba naprostá hloupost,“ dodal.

Zdroj: Deník Data / David Valenta a Aleš Vojíř

Právě o většinovém systému často hovoří i premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). „Mně by se přímá volba líbila, máme ji v programu,“ řekl starostům. Novelu ústavního zákona tento měsíc poslali poslanci do druhého čtení. Obavy z jejích možných důsledků nemá ani hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK). „Já s přímou volbou problém nemám, funguje u našich sousedů v Sasku či v Polsku,“ připomněl bývalý starosta Hrádku nad Nisou.

Výjezdní zasedání vlády ČR v Libereckém kraji proběhlo 13. března. Na snímku je premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) před schůzkou se členy Rady Libereckého kraje.
FOTO: Kvůli Turówu vyčleníme 60 milionů, slíbil ministr

HLAVNÍ JE SLUŠNOST

Za to, že se obyvatelé státu nebo vesnice pohádají, podle něj nemůže volební systém, ale třeba i chování vítěze voleb. „Situaci by třeba uklidnilo, kdyby v první řadě při inauguraci prezidenta seděli poražení kandidáti a vítěz jim poděkoval za slušnost během volební kampaně,“ uvedl Půta paralelu s přímou volbou prezidenta.

Z 389 Deníkem oslovených starostů po celé zemi se jich pro přímou volbou prezidenta vyslovilo 42 procent. Další část oslovených však nedokázala odhadnout, jaký dopad by na jejich obce změna měla. Konkrétní pravidla volby totiž v návrhu na změnu ústavy nejsou.

Andrej Babiš.
Ralsko, silnice i skokanské můstky. Do Libereckého kraje přijíždí Babišova vláda

NEJASNÉ PRAVOMOCI

„Bude záležet na tom, jaké bude mít pravomoci starosta a jaké zastupitelstvo,“ vysvětlil například starosta Zdislavy Zbyněk Fetr (Zdislava – vize 2014). To by bylo až součástí novelizovaného zákona o obcích.

JAN FARSKÝZdroj: ČTKPodle poslance za Liberecký kraj Jana Farského (STAN) bude chtít hnutí na toto téma na jaře uspořádat seminář s odborníky ze sousedních států. „Chceme si říci, jak to u nich funguje, kde mají slabiny, co vyhodnotili, skutečně se poučit od těch, kteří to zavedli, a neřešit to bombasticky tím, že řekneme: všichni starostové, všichni hejtmani už na podzim budou voleni v přímých volbách,“ řekl v poslaneckém projevu Farský, který stál osm let v čele Semil.

Otevření kavárny v Raspenavě.
V Raspenavě otevřeli kavárnu. Hosty budou obsluhovat zdravotně postižení