Ukazatelem vývoje společnosti je kvalita péče o nejslabší. Jen dva kraje v celé ČR doposud nemají zajištěnou péči pro umírající. Jedním z těchto je Liberecký kraj. Po čtyřech letech politických diskuzí bez efektu, založili lékaři, zdravotníci a další lidé z Libereckého kraje občanské sdružení, které chce veřejnosti vysvětlit, co je to hospic. Reakce na jejich práci jsou jsou již nyní nečekaně velké.

„Lidé z kraje i mimo něj nyní stále ve větší míře vstupují do našeho občanského sdružení,“ popsala Halina Doležalová ze sdružení Hospic pro Liberec. „Jsem moc ráda, že se o absenci pomoci umírajícím v Libereckém kraji začíná čím dál více hovořit. Dokonce nyní vstoupila do našeho sdružení herečka Ljuba Krbová,“ uvedla.

Lidé z lékařského prostředí, kteří tuto iniciativu vyvolali, nejlépe vědí, jak umírají lidé v Libereckém kraji. Po čtyřech letech čekání na hospic se rozhodli veřejnosti bez příkras vysvětlit, že již dávno náš kraj nedosahuje v poskytování péče umírajícím toho, co v civilizovaném světě i v téměř celé České republice považují za nezbytné.

„Proč neříct otevřeně, že utrpení před smrtí a odstrčení umírajících je neetické. Podle nás jedině lidé mají možnost diskuzí o tomto stavu něco změnit. Jsem o tom naprosto přesvědčená,“ dodala Halina Doležalová.

Podporu vyjádřil také ředitel VZP v Libereckém kraji Jiří Benedikt. „Osobně již mnoho let podporuji aktivity vedoucí k výstavbě hospice. Vítám nové sdružení pro hospic. VZP ČR financuje hospicovou péči, kde jsou již hospice v provozu. Předpokládám, že se budeme podílet i na úhradě péče v budoucím libereckém hospicu. Základní filozofie hospicu vychází z úcty k životu a k člověku, jako jedinečné bytosti,“ uvedl.

Liberecký deník se za tuto aktivitu plně postavil. Právě dnes proto pořádáme od 14 hodin informační akci Den s Deníkem na Soukenném náměstí. Zapojte se i vy do šíření této myšlenky.

Péče o umírající je standardem dnešní civilizované společnosti

Liberecký kraj/ Kraj miliardových investic a průmyslových zón nemá svůj vlastní hospic. Bohužel se jedná o celorepublikovou výjimku. S touto situací se nechtělo smířit několik lékařů a zdravotních sester, kteří se rozhodli, že probudí veřejnost a sdělí tvrdou pravdu. Důstojná smrt bez bolesti je možná, ale ne v Libereckém kraji. Mezi hlavní hnací motory neustále většího občanského sdružení Hospic pro Liberec patří nepochybně Halina Doležalová. „Smrt je to nejtěžší, co nás v životě potká. To je prostý fakt,“ konstatovala.

„Jako nepopsatelný zážitek, který bych řadila jistě za hranice dnešního materiálního světa, je, když v hospici dojde k přijetí smrti umírajícím i jeho rodinou. Čeština má pro toto nádherný výraz smíření a nic více jej snad nevystihuje. Jakkoliv smrt bolí, smíření a klid naopak nabíjí pocitem, že tak to má být,“ pokusila se popsat podstatu vnímání práce i lidí v hospici Halina Doležalová. Jak dále vysvětlila, nemocnice takové zázemí zajistit nemohou. „Personál v nemocnici má jasný cíl. Za každou cenu se snaží zachránit život pacienta. Z druhé strany pacient věří, že jej zachrání. Umírání je pak prohrou pro obě strany,“ doplnila.

Vůbec první, kdo v Česku začal budovat hospicovou péči, je lékařka Marie Svatošová, která je také zakladatelkou Hospicového hnutí ČR. Podle jejího názoru měl hospic v Libereckém kraji již dávno být. „Každý třetí Čech onemocní zhoubným nádorem, každý čtvrtý Čech na karcinom umírá. Liberecký kraj svůj hospic ovšem nemá. V ČR se právě dokončuje třináctý hospic a já věřím, že zanedlouho Liberecký kraj oznámí zahájení stavby hospice čtrnáctého,“ dodala. „Pokud snad někdo tvrdil, a věřím, že se tak již nestane, že je přece hospic také v Litoměřicích a lidé z Libereckého kraje mohou jezdit tam, tak skutečně nejspíše neví, o čem vlastně mluví,“ sdělila.

Zapojte se také do veřejné diskuze o hospici v Libereckém kraji dnes odpoledne v Liberci na Soukenném náměstí. Tím pomůžete dosáhnout cíle!

Čtyři roky bez efektu, zde je veřejný slib politiků

Liberecký kraj/ Hospicová péče, která je v zemích EU běžná, již před několika lety začala nabízet zachování důstojnosti a zmírnění bolestí pro umírající lidi také v ČR. Liberecký kraj je, bohužel, jeden ze dvou posledních, kde lidé umírající v bolestech a samotě, pomoc hospicu nenajdou.

Těžko hledat jiný důvod, proč hospic v kraji není, než politiku. Deník proto ve spolupráci s občanským sdružením Hospic pro Liberec oslovil klíčové osoby Libereckého kraje. Ty přijaly zodpovědnost a hospici řekli své ano. Nyní je na politicích i občanech, aby si toto „ANO“ zapamatovali.

Společně s tímto občanským sdružením také Deník pořádá veřejnou diskuzi, která se uskuteční ve čtvrtek 5. června od 14 hodin na Soukenném náměstí. Veřejný zájem a otevřená diskuze je jasnou a jedinou cestou, jak mohou obyvatelé kraje dojít jistoty, že i v posledních chvílích nebudou opuštěni a odstrčeni.

RADIM ZIKA
náměstek hejtmana
Hospic musí být jednoznačnou prioritou. Liberecký kraj musí v tomto projektu zastoupit místo investora a společně s městy a obcemi kraje musí být garantem financování jeho provozu v míře šedesáti procent, které, bohužel, neproplatí ani stát, ani zdravotní pojišťovny. Na bázi principu solidarity tím města splní svou povinnost vůči lidem, kteří v nich žijí.

JIŘÍ KITTNER
primátor Liberce
Přistoupení měst a obcí k odpovědnosti za důstojné stáří i umírání svých občanů považuji za věc naprosto mimo jakoukoliv diskuzi. Hospic v Libereckém kraji musí být a je už jedno, jestli bude na Jablonecku, Liberecku, Hrádecku nebo Českolipsku. Důležité je zvolit takové místo, které bude pro příbuzné lehce dostupné. Zřízení hospice je důležité pro každého z nás. Nikdo neví, jestli zde sám nevyhledá pomoc v nejtěžších chvílích života, nebo zde nebude vyprovázet někoho ze svých nejbližších.

HANA MAIEROVÁ
starostka Turnova
Hospic je zcela výjimečné zařízení, které má své nezadatelné místo v síti péče, kterou od nás lidé právem očekávají. Jistě jsem pro, aby takové zařízení bylo řízeno na základě zodpovědnosti kraje a ke své zodpovědnosti musí přistoupit nesporně jednotlivá města kraje. Toto zařízení v kraji skutečně a citelně chybí.

HANA MOUDRÁ
starostka České Lípy
Česká Lípa již nyní dobrovolně podporuje hospic v Litoměřicích a nevidím žádný důvod, proč by nepřistoupila k jasnému závazku zodpovědnosti za hospic Libereckého kraje. Poslední čtyři roky se o hospici jen diskutuje. Dokonce jsme zvažovali, že hospic vybuduje přímo město Česká Lípa, ale to je, bohužel, velice náročné. Hospic je pro mě místo pro důstojné rozloučení se životem a blízkými. Jsem jednoznačně pro hospic v Libereckém kraji.

PETR TULPA
starosta Jablonce nad Nisou
Jsem skutečně upřímně potěšen touto aktivitou kraje. Solidarita velkých měst s menšími je v tomto případě neodmyslitelná. Od samého počátku mého působení v politice, má hospic naprostou podporu. V Jablonci jsme se snažili hospic vybudovat, ale bylo to nad naše možnosti. Hospic v Libereckém kraji musí být založen na precizní studii, solidaritě a jasně určeném cíli. Tím je ukončení politikaření a zahájení realizace.

MARTIN PŮTA
starosta Hrádku nad Nisou
To, že hospic v Libereckém kraji doposud není, a tím jsme jedním ze dvou krajů v celé republice „výjimeční“, je naše velká ostuda. Čtyři roky jednání nebyly prakticky k ničemu. Plně souhlasím s myšlenkou solidárního financování, které zabezpečí ekonomickou stabilitu tohoto velmi důležitého zařízení. Hospic je způsob, jak neztratit důstojnost, nebýt sám a nebýt ovládán bolestí ani v okamžiku nejtěžším a posledním.

JIŘÍ MILER
starosta Českého Dubu
Naprosto vítám, že je toto téma opět nastoleno. Věřím, že konečně zvítězí zdravý rozum. Z pozice starosty každý den řešíte mnohdy velmi bolestné životní situace obyvatel města. Mnohdy pak naprosto lidsky proklínám systém, kdy se naše společnost neumí vypořádat se stářím, bezmocí a zoufalstvím, které v takové situaci nese umírání. Starostové, stejně jako kraj, si musejí čím dál více uvědomovat svoji odpovědnost za budování sociálního systému, který má schopnost ochránit lidi našeho kraje před touto bezmocí. Při slově hospic se mi vybavuje slovo důstojnost. Důstojný život není žádný luxus, ale základní právo i potřeba každého z nás.