Dosud totiž žádná z bank nepůjčila městu 200 milionů korun, nutných na předfinancování projektů z IPRM. Zástavou oproti půjčce se má stát Tipsport Aréna.

Podle opoziční Změny pro Liberec může město nakonec o areál přijít, kdyby došlo k tomu, že nebude svůj dluh řádně splácet. „Buď hrozí zrušení městských projektů v IPRM nebo ztráta Tipsport Arény. Také se může stát, že město bude chtít prodat některou z městských společností, třeba technické služby, aby získalo potřebné finance," uvedla za Změnu Zuzana Kocumová.

Jan Korytář k tomu doplnil, že město mělo nejprve o půjčce jednat s Libereckým krajem, kde také vládne sociální demokracie. „Rekonstrukce lázní je krajským projektem, proto se Liberecký kraj mohl ujmout jeho předfinancování," poznamenal.

Další zastupitel za Změnu Jaromír Baxa kritizoval výši úroků, kterou bude z případného úvěru město platit. „Jít až do 8 procent je moc. Jiná města platí z dluhů úroky kolem dvou procent," řekl Baxa.

Náměstek primátorky pro ekonomiku Jiří Šolc (Liberec občanům) upozornil, že 7,5 procent je maximální hranicí. Podle něj se podaří dohodnout úroky nižší.

Jak zdůraznil náměstek Šolc, bude se jednat o soutěž o směnečný program. Proto pravděpodobně úroky klesnou. „Kdyby pánové Korytář a Baxa neposlali na lázně a bazén kontrolu, nezastavila by nám regionální rada evropské dotace. Vyplácela by je podle harmonogramu. My jsme dnes nemuseli řešit, kde vzít 200 milionů. Ten problém bychom neměli," rozzlobil se náměstek. „Nic jiného než arénu zastavit nemůžeme. Když ale zastupitelé úvěr neschválí, nezbude nám než prodat některou městskou společnost, třeba TSML," dodal.