„Znamená to, že se v akváriích nahromadí přirozenou cestou dusíkaté látky se smrtícím účinkem, protože bez cyklické výměny vody nemohou mořská akvária fungovat. Mořské živočichy tak čeká smrt," uvedl na webových stránkách Botanické zahrady její ředitel Miloslav Studnička.

Příspěvek nestačí

Botanická zahrada žije z příspěvku města, který v posledních letech činí 9 a půl milionu korun. Dle informací zahrady, které jsou mimo jiné dohledatelné právě na jejích webových stránkách, je ale ze všech kulturních příspěvkových organizací města Liberce jediná, která nemá zákonem poskytnutý přídavný zdroj peněz ze státní pokladny. Nedostane tak nic navíc.

Ocitá se tak v bezvýchodné situaci. „Po zaplacení topení, elektřiny, vody a mezd zůstáváme v platební neschopnosti, ač příjem z prodeje vstupenek není na tuto dobu nijak horší než v jiných letech," píše na stránkách botanické zahrady Studnička.

Město problém chceme řešit

Podle radního libereckého magistrátu Kamila Jana Svobody, který má Botanickou zahradu na starosti, jde o informaci, o které zatím neměl ponětí. „Neuvědomuji si, že bychom byli s tak kritickou situací v zahradě seznámeni. Budu se tím hned v pondělí zabývat. Nejprve zjistím, zda ředitel o této situaci informoval město. Pak začneme řešit, jak z ní ven," řekl Deníku.

Rozhodně ale nechce, aby botanická zahrada, která má tradici mořské akvaristiky od roku 1956, o tuhle cennost přišla. „Máme ještě nějaké fondy, které by se na řešení této kritické situace daly použít," uvažuje.

Zároveň ale upozorňuje na to, že příspěvek botanické zahradě z města je už třetí rok stejný. „Letos je ale ponížen o finance, které musí botanická zaplatit kvůli špatným výsledkům auditu. Nejde o žádný trestný čin a více bych o tom asi nemluvil. Ale je to důvod, proč má botanická zahrada letos v důsledku méně peněz," vysvětluje Svoboda.

Deník bude situaci sledovat. Kromě divácké atraktivity mají akvária ještě jednu důležitou vlastnost. Sbírka živých organismů je i značným majetkem města. Kterou navíc nelze kvůli malé adaptabilnosti ani nikomu darovat nebo prodat.