„Vysoce kvalitní, moderní prodejní prostory typu „shop in shop." Slova společnosti Amádeus nabízející prostory obchodního centra Delta zřejmě moc nelákají prodejce z Liberce ani z okolí. Jen v prvních dvou patrech, která jsou nejvíce frekventovaná, zeje prázdnotou šest obchodů. O moc lepší situace není ani v přilehlých ulicích. Co stojí za úpadkem nejen honosných developerských projektů?

„Liberec je předimenzované město, kde nabídka převyšuje poptávku. Tolik nebytových prostor nikde v okolí není," sdělila Deníku Hana Lenderová ze společnosti Amádeus. Jejich projekt OC Delta jakoby potopila výstavba konkurenčních komplexů. Není to tak dlouho, kdy právě libereckou Deltu opustila i společnost C&A. Ta má své prodejny v dalších třech nákupních centrech.

„Měli jsme šanci přestěhovat se do vedlejšího nového obchodního centra. Bylo to pro nás výhodnější, a tak jsme se rozhodli z Delty odejít," poznamenala Monika Žilková, mluvčí společnosti C&A.

Architekt: Liberci chybí koncept

Oblíbeností nákupních center v Liberci se zabývalo už mnoho veřejných průzkumů. Podle serveru vyplnto.cz nejvíce Liberečanů preferuje nákupy ve Foru. Hned za ním následuje Nisa, Géčko, Plaza, Delta, Interspar a poslední Severka. Čtyřiadevadesát procent respondentů se ale shoduje na tom, že je počet obchodních center v Liberci vysoký.

Problémem je podle architektů absence jakéhokoliv konceptu.

„Je to jedno k druhému. Máme tu zbytečně moc obchodních domů a optimální poměr obchodních ploch je ve městě už několikrát překročen. Město se vylidňuje i díky tomu, že v centru není žádná slušná nabídka bydlení. Cesta ven je jediná, a to natáhnout zpět lidi tím, že se střed města zatraktivní," vysvětlil Jan Vondrák z architektonického studia Mjölk a dodal: „Zatím Liberec žádný pořádný koncept nemá. Třeba byty stojí stejně v centru i mimo něj."

Zatímco před několika lety byla Revoluční nebo třeba Pražská ulice vyhledávanou lokalitou obchodníků, dnes je tomu přesně naopak. Jen v těchto dvou ulicích skončilo během krátké doby šest prodejců. Podobně dopadla i vyhledávaná kavárna Sluneční zahrada na Soukenném náměstí. Ta začátkem roku zůstala veřejnosti uzavřena.

„Majitelé do domu neinvestují a chtějí vysoké nájmy," sdělila Deníku provozní Michaela Hesová. Jeden z dalších hřebíčků do rakve přidalo podle ní samotné město. „Navíc nám hází klacky pod nohy město, které nám nezvětšilo zahrádku a díky pěší zóně chtělo ještě víc za pronájem té současné. Za takových podmínek se nám to nevyplatilo provozovat," popsala současné podmínky provozní. Sama doufá, že se podnik podaří otevřít na jiném místě.

Současný stav centra města nevidí zrovna pozitivně ani samotná primátorka. Ta doufá ve změnu.

„Doufám v přirozený vývoj, tedy že se situace obrátí a že zde začnou fungovat například prodejci regionálních výrobků nebo příjemné kavárny k posezení. Podmínkou úspěchu je celková změna atmosféry dané lokality. Pražská by neměla konkurovat obchodním centrům, ale měla by lákat specifickou nabídkou," řekla primátorka Martina Rosenbergová.