Charitativní kampaň Movember se po roce vrací do Jablonce nad Nisou, aby pomohla s prevencí rakoviny prostaty. Zapojit se může každý, a nejen peněžním darem. Listopad je totiž měsícem mužské solidarity.

„Rakovina prostaty je jedno z nejčastějších nádorových onemocnění u mužů, přesto se o něm příliš nehovoří. A je to škoda, protože včasné vyšetření může zachránit i život," poznamenává Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra.

„Prevence je proto hlavním cílem naší kampaně, která má několik rovin. Ti statečnější si nechají během listopadu narůst knír, symbol mužství, a svým neobvyklým zjevem přitahují k tématu pozornost," uvádí Vobořil. Po celý měsíc se pak pod hlavičkou Movemberu konají různé kulturní akce, kde se nenásilnou formou zmiňuje možnost prevence. Tak se dostává do širšího povědomí tato ožehavá pánská záležitost. „V ideálním případě pak muži, alespoň někteří, vezmou slova vážně a rozhodnou se preventivní vyšetření podstoupit," dodává Vobořil.

Vyšetření prostaty v Jablonci umožňuje urologické oddělení zdejší nemocnice. Loni si ho nanečisto vyzkoušel zpěvák a kytarista kapely Wohnout, Honza Homola, který Movember podporuje. „Není se čeho bát. Obzvlášť pokud je personál vstřícný jako tady v Jablonci," dodává ostatním chlapům odvahu Homola.

Právě do jablonecké nemocnice poputují peníze z kampaně. „Každý, koho tato problematika oslovila, může poslat finanční dar v libovolné výši. Pro účel sbírky zřídilo Jablonecké kulturní a informační centrum zvláštní účet u Komerční banky a. s. č. 115-3252900287/0100. Výtěžek bude použit na zdravotnické přístroje a prostředky zdravotnické techniky spojené s léčbou rakoviny prostaty v jablonecké nemocnici," upřesňuje Petr Vobořil. Loni se podařilo získat částku necelých sto padesát tisíc korun.

KYTARA PRO JABLONECKÝ MOVEMBER 2016

Pro letošní charitativní kampaň postavil originální kytaru typu Les Paul opět vynikající kytarář Ondřej Liška a signoval ji Radim Hladík z Blue Effectu. Nástroj bude v rámci kampaně v prodeji. I výtěžek je určen nemocnici.