V Libereckém kraji přibývá postižených, kteří chtějí pracovat. Jen na agenturu pro podporované zaměstnávání Rytmus Liberec se jich ročně s prosbou o pomoc obrací zhruba stovka, každému desátému se podaří práci najít. „Zaměstnávat lidi s postižením je jako zaměstnávat lidi zdravé, spousta zaměstnavatelů ale má stále předsudky. Přibývá však takových, kteří se s nabídkou práce sami hlásí," uvedla ředitelka agentury Rytmus Antónia Dechťarová.
„Zaměstnavatelé se často domnívají, že třeba lidé s mentálním postižením nejsou schopni pracovat v běžných podmínkách. My ale víme, že s asistencí to zvládnou," poznamenala Dechťarová.
Obavy jsou zbytečné
Zaměstnavatelé se podle ní často také bojí vyšší nemocnosti postižených, skutečnost je ale zcela jiná. „Z vlastních zkušeností víme, že naši klienti nemarodí, zaměstnavatelé si to však musí vyzkoušet sami," dodala.
Nejpočetnější skupinou klientů Rytmusu jsou podle ní lidé s mentálním postižením. Často pracují jako pomocné síly v kuchyni, ale i jako lakýrníci, natěrači, truhláři nebo v administrativě.
Velmi dobrou zkušenost se zaměstnáváním postižených mají na Krajském úřadě v Liberci. Z 380 zaměstnanců je 15 s nějakým handicapem.
„Pracují většinou na běžných referentských, a to i vysoce odborných pracovních místech. Některá místa na úřadě jsou přímo vytipována jako vhodná pro osoby se zdravotním postižením a na tuto možnost kraj upozorňuje i úřad práce a případně i jiné organizace, které se této oblasti věnují," řekl mluvčí krajského úřadu Jiří Langer.
Dobrá zkušenost
Na zaměstnávání postižených se liberecký krajský úřad zaměřil před sedmi lety. Ke služebně nejstarším zaměstnancům s handicapem patří Jana Otlová. Mladá žena, která prodělala dětskou obrnu, zajišťuje servis pro hejtmana. Například kopíruje a skartuje dokumenty, zalévá květiny a podobně.
„Dřív jsem pracovala v chráněné dílně, tady je to ale lepší," řekla. Jen o málo kratší dobu pracuje v podatelně úřadu Petr Švorc, který se stará o poštu. „Je to práce přesně pro mě na míru," poznamenal spokojeně. I na úřadě jsou s nimi spokojeni, potvrdil ČTK hejtman Martin Půta (STAN).
Se zapracováním postižených pomohla agentura Rytmus, která jim zajistila asistenty. „Nepracují za ně, ale pozorují je a pomáhají jim najít takový způsob vykonání té činnosti, aby byla práce dobře odvedena. Někdo asistenci potřebuje týden, někdo měsíc, jiný až dva roky, ale většinou to klienti do půl roku zvládnou sami," řekla Dechťarová. Zájemců o práci podle ní mezi postiženými přibývá. „Máme i čekatele, protože to kapacitně nezvládáme. Jeden konzultant může mít pět až sedm lidí, záleží ale na míře postižení," vysvětlila ředitelka.
Zaměstnávání postižených podporuje i úřad práce, který loni jen v Libereckém kraji jejich zaměstnávání podpořil více než 179 miliony korun, řekla ČTK ředitelka úřadu Kateřina Sadílková. Ke konci loňského roku jich bylo v evidenci úřadů práce v Libereckém kraji 2746, což je necelých 12 procent nezaměstnaných v regionu. Úřady loni podpořily 74 míst pro postižené v chráněných dílnách, dalších 100 lidí našlo práci díky projektu Šance s handicapem, v rámci veřejně prospěšných pracích nebo na společensky účelných místech.