Rok od roku přibývá v Liberci lidí, kteří po smrti pro své okolí jednoduše zmizí. O jejich smrti sousedy ani známé neinformuje parte, nemají vypravený pohřeb nebo alespoň skromné rozloučení. Smutnou bilanci potvrzuje jednatel velké pohřební služby LIKREM a provozovatel libereckého krematoria Ladislav Kopal. „Poslední dobou je to číslo už alarmující. Mám srovnání. V roce 1992 se v krematoriu dělalo 110 obřadů za měsíc. Dneska je normálních tak 40 obřadů. Zbytek lidí jednoduše zmizí," vypráví.

Blízcí si poslední rozloučení s nimi nezaplatí a přejí si jen prosté zpopelnění. „Často nestojí ani o parte a to nám pak známí zesnulého někdy volají, kdy měl ten člověk pohřeb. Neměl, odpovídáme. Ale na logicky následující otázku proč, jim neumíme příliš odpovědět," říká Kopal.

Nedostatek peněz? Jen málokdy

Že by za upouštěním od rozloučení a pohřbů stála jen finanční krize pozůstalých, si ale nemyslí. „Pokud zemře starý člověk, mívá často na pohřeb našetřeno. Nebo třeba bydlí v bytě, který koupil kdysi od města a jehož hodnota je teď několikanásobně vyšší. Nebo má nějaké úspory, zbyl po něm majetek. Těch, kteří odejdou ze světa bez ničeho je minimum. Není to tedy tak, že by pozůstalí na pohřeb peníze nesehnali. Často jde spíše o to, že je jim líto je za rozloučení dát," vysvětluje.

Pohřbů do země je málo, převažuje žeh

Když se pozůstalí rozhodnou svého blízkého pohřbít, převažuje varianta žeh před pohřbením do země. „Jde o dobrých 90 procent všech případů. Do země se zesnulí ukládají dnes spíše výjimečně, a to hlavně ve věřících rodinách," vysvětluje Kopal.

Že jde o poměr běžný, potvrzuje i vedoucí oddělení komunálních služeb, ekologie a veřejné zeleně magistrátu Monika Šilarová. Ve své kompetenci má i správu hřbitovů. „My jsme letos zajišťovali sedm pohřbů do země a v šedesáti případech jsme ukládali do hrobů urny se zpopelněnými ostatky," říká.

V Liberci se v současné době pohřbívá na sedmi hřbitovech, urny se ukládají i v urnovém háji u krematoria. „Největší zájem o pohřby je v současné době na hřbitově v Ruprechticích a právě v urnovém háji u krematoria. Roste ale i zájem o odlehlejší místa, například o lesní hřbitov v Rudolfově," uzavírá.

Více se tématu loučení se zesnulými budeme věnovat v zítřejším Libereckém deníku v rozhovoru s psycholožkou Hanou Heindorferovou.