Řada obyvatel považuje poslední pozůstatek továrního komplexu za jednu z libereckých ostud. „Měli to dávno zbourat. Když zbourali celou fabriku, je nesmysl tam jako památku nechávat jednu z budov,“ řekl Liberečan Honza. „Je to šokující vřed na tak krásním městě jako Liberec,“ netajila se svým názorem Petra, která kolem něj jezdí každý den do práce.

close Příběhy opuštěných budov info Zdroj: Deník zoom_in Naopak dobrodruzi a milovníci urbexu si nemohou pozůstatek slavné firmy vynachválit. Představuje pro ně zajímavý industriální objekt.

„Když jsem do budovy poprvé vstoupil, byl jsem v šoku, jakým způsobem je pohlcený schránkou času. Když má člověk k opuštěným budovám vztah, dokáže si představit, jak to v něm dříve fungovalo a jak se tam lidí chovali či pracovali,“ svěřil se vyznavač urbexu, který vystupuje pod svým alter egem Gennaro Dante.

Z historie

Textilní impérium v Liberci vybudoval v druhé polovině 19. století Johann Liebieg. Nová kapitola Textilany se začala psát po roce 1947, provázelo ji heslo „Textilana obléká moderního člověka“ a modrý trojúhelník se stylizovanou hlavou ovce. Zlatou éru ve svém poválečném vývoji zažila v 60. a 70. letech, kdy došlo k výrazné modernizaci všech závodů. V dobách největší slávy zaměstnávala kolem osm tisíc lidí. „Prioritou byla výroba pánských a dámských tkanin, v kolekcích se nabízelo i tištěné zboží, pleteniny a dekoračky,“ popsala historii závodu Vlasta Bergmanová v knize Textilana v obrazech a datech.

Od konce 80. let minulého století docházelo postupně ke snižování stavů zaměstnanců a na výrobě se začaly podepisovat problémy s konkurenceschopností na západních trzích. Definitivně skončila výroba před dvaceti lety, výrobní haly podlehly demolici a jako poslední šel k zemi i symbol továrny v podobě komínu s logem Textilana.

V roce 2018 získal do vlastnictví devítihektarový areál bývalé Textilany investiční společnost Middle Europe Investments (MEI). „Potřeba komerčního prostoru a zejména cenově dostupného bydlení se stále zvyšuje. Proto jsme se rozhodli tyto pozemky získat. Stavět se bude po etapách a celková zástavba zabere 10 až 15 let,“ uvedl předseda správní rady MEI Peter Winkelman. Předchozí majitel chtěl na místě dnešního rumiště vybudovat obchodní a zábavní centrum za 1,2 miliardy korun, z toho nakonec sešlo.

Plánovaná přeměna v živou čtvrť se stala součástí nového urbanistického projektu města Liberce. Územní studii vytvořili architekti z ateliéru DMNK a byla schválena letos na jaře. Území dělí na dvě lokality. Tu, které přiléhá blíže k městu a lokalitu mezi sídlišti Králův Háj a Broumovská, kde vyroste přibližně 200 bytů, většinou velikostí 2+kk a 3+kk. Chybět tu nebude ani občanská vybavenost. „Od loňského září začaly probíhat projekční práce na první etapě projektu. Jedná se o tu část, které přiléhá k bývalému textilanskému rybníku. Je to jedna z nejdůležitějších částí toho rezidenčního území. Rybník součástí studie není, protože je v majetku státu. Ale určitě přijde na řadu diskuze o jeho revitalizaci,“ řekl Deníku architekt Petr Šikola. 

Součástí architektonické studie je zachování zeleně, která bude pronikat do rezidenční zástavby, a podpora místních vodních prvků. V lokalitě směrem k centu se počítá s výstavbou prostor pro komerční využití a malých bytů. „Přál bych si zachovat Blaupunkt. Nicméně realizace je tak daleko, že bude rozhodovat stav budovy,“ dodal Šikola.

close Z budovy bývalé liberecké továrny se stala ruina, která láká milovníky urbexy a lidi bez domova. info Zdroj: Milan V. zoom_in Blaupunkt
Kde stojí: Jihozápadní cíp u Klicperovy ulice, Liberec
GPS lokace: 50.7637103N, 15.0652122E
Kdy a kým byl postaven: Budova vznikla roku 1908 jako součást libereckého závodu Textilany a sloužila jako tkalcovna. Autory stavebního návrhu byli významní architekti Max Kühn a Heinrich Fanta, autoři dalších zajímavých libereckých staveb.
Kdy a jakou zažil největší slávu: Textilana zažila zlatou éru v 60. a 70. letech, kdy zaměstnávala tisíce lidí.
Odkdy a proč chátrá: Chátrá od roku 2003, kdy byla ukončena výroba. Výrobní haly včetně ikonického komína byly zbourány. Zůstal jen Blaupunkt, který přitahuje lidi bez domova.