Orloj, Jíra a čůrající Voříšek

Zrenovoval na 25 betlémů, některé pocházejí přímo z obce. K tomu ještě pro milovníky nostalgie vybudoval v patře bývalé školy muzeum starých hraček. Na začátek adventu se sem sjíždějí desítky lidí. Místních, ale i z Liberce a dalších, vzdálených měst. A jak by také ne, když tu každý rok čtyři neděle před Vánocemi se svými přáteli instaluje šestnáct metrů dlouhý betlém od malíře Josefa Jíry…

Z bývalé trafostanice vybudoval unikátní orloj, který láká do vesnice návštěvníky nejen v době slavné „oudolské poutě". A jako by to nestačilo, chce sem přilákat další na kašnu v podobě čůrajícího Voříška. „Když mohou mít v Bruselu čůrajícího chlapečka, proč bychom my nemohli mít aspoň Voříška," usmívá se pod vousy tento bývalý kameraman Československé a později České televize Martin Chaloupka. „Proč by Kryštofovo Údolí nemohlo být hlavní vesnicí Evropské unie," dodává s nádechem recese.

Byl u toho, když se na barokní mostek vracela socha svatého Jana Nepomuckého nebo když se restaurovala socha patrona země sv. Václava. „Na své náklady zrekonstruoval nejen trafostanici, ale i bývalou márnici, včetně fresek Tanec smrti," připomíná jeho dcera Martina.

Márnice tak skýtá malé vesnické „muzeum pohřebnictví". Další důvod, proč se do této vesnice na úpatí Ještědu vydat. Třeba právě tuto středu. Aby se totiž Martin Chaloupka nenudil, začal zvát do muzea slavné hosty. Především herce. Kanyzu, Hanzlíka, Bohdalovou…A teď i muzikanty. Třeba kytaristu světového jména Rudyho Linku. Zkrátka Nový York a „Kryštofák…"obce moje nejmilejší.

Znáte člověka se zajímavým životním příběhem? Napište nám o něm. A vyhrajte pobyt v lázních. Může ho ale získat i ten, kdo dá hlas jednomu z 8 příběhů, které otiskneme každé úterý. Pište na jana.svecova@denik.cz