„Můj sedmnáctiměsíční syn dostal tak silnou angínu, že mu dětská lékařka předepsala píchaný penicilín. Samozřejmě na sedm dní, takže i přes víkend,“ vysvětlila maminka Daniela Miroszková z Liberce.

V domnění, že se platí pouze za vyšetření a diagnózu u lékaře, se vydala v sobotu na dětskou pohotovost do Krajské nemocnice v Liberci. „Byla jsem nemile překvapena, že ačkoliv jsme měli s sebou od naší doktorky lék i injekční stříkačky, i přesto jsme museli v sobotu i v neděli zaplatit devadesátikorunový regulační poplatek. Ještě ke všemu, když jsme kolem sloužící lékařky jen proběhli za sestrou na injekci,“ popsala situaci na pohotovosti Daniela Miroszková.

„Regulační poplatek 90 korun se platí za pohotovostní službu, což znamená, že pacient zaplatí jedenkrát 90 korun v rámci jednoho zdravotnického zařízení a jednoho dne a není rozhodující, zda mu bude poskytnuto jedno nebo více klinických vyšetření, či zda je například pouze aplikována injekce,“ vysvětlil část vyhlášky ministerstva zdravotnictví primář dětského oddělení liberecké nemocnice Martin Zítek.

Danielu Miroszkovou vyšly dvě návštěvy na pohotovosti na 180 korun. Pokud by se navíc k víkendu přidal například i státní svátek, pak by aplikace tří injekcí, které byly pro dítě nezbytně nutné, vyšla na 270 korun. Přitom kdyby pacienta nemocnice přijala na stejnou dobu k hospitalizaci, pak by platil jen 120 korun. Za jeden den pobytu v nemocnici zaplatíte sice šedesát korun, ale první a poslední den se počítá jako jeden.

„Podle mě by bylo logické, kdyby dráže vyšel pobyt v nemocnici, kde pacient jí a spotřebovává energii. Ale zaplatit takových peněz za dvě desetiminutové návštěvy mi přijde hodně,“ dodala Daniela Miroszková.