„Řesíme ten problém pořád dokola. Lidé umírají a zaměstnavatelé leckdy ani nechtějí jejich příbuzné uvolnit na pohřeb,“ postěžoval si krajský předseda Asociace samostatných odborů Milan Šubrt.

Podle zákoníku práce má zaměstnanec při smrti nejbližších osob, za něž se považuje manžel, manželka, životní druh nebo dítě, nárok na dva dny volna plus jeden den určený na účast na pohřbu či kremaci.

Pokud zaměstnanci zemře rodič nebo sourozenec, má nárok na jeden volný den určený na účast na pohřbu. Další den volna dostane v případě, že pohřeb zajišťuje. „Nárok na volno má v těchto případech automaticky také manželka pracovníka, kterému zemřel někdo blízký,“ doplnil Milan Šubrt.

Další důležitou osobní překážkou v práci je svatba. Pokud se bude zaměstnanec ženit nebo vdávat, má zaměstnavatel povinnost poskytnout mu dvoudenní volno. „Jen za jeden den mu však náleží náhrada mzdy,“ podotkl liberecký odborář.

Osobní překážkou zaměstnance je také narození dítěte. Volno se podle zákoníku práce poskytuje takzvaně na nezbytně nutnou dobu. „Počítá se čas strávený cestou do porodnice i zpět. Ten čas pak zaměstnavatel zaplatí průměrným výdělkem,“ řekl Šubrt. Naopak pouhá účast otce při porodu je bez náhrady mzdy a zaměstnanec si musí vzít dovolenou.

Překážkou v práci, která je bez náhrady mzdy, je také přestěhování. „Zaměstnanec má nárok na pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však dva dny. Pokud potřebuje víc, má právo si vzít neplacené volno,“ uzavřel liberecký odborář Milan Šubrt