Na Základní škole Ještědská v Liberci se žákům druhého stupně vyplatí konat dobré skutky. Po celý školní rok totiž děti mohly například za pomoc učiteli s přípravou na hodinu nebo při uklízení kabinetu získat v soutěži, kterou si vymyslelo vedení školy, zvláštní kredit.

Při nasbírání většího množství bodů – kreditů dostali žáci žolíka, kartu s obrázkem. Tu třeba mohli s učitelkou vyměnit během hodiny za to, že nebudou zrovna v ten den zkoušení. Nejaktivnější, ale i nejvšestrannější sportovci, kteří nejlépe reprezentovali školu v okresních i vyšších soutěžích, si včera, v úterý 29. června, odnesli za svou aktivitu navíc diplomy, trička s logem školy, figurku Ještídka i věcné ceny.

Vyhlášení těch nejlepších bylo na programu včerejší školní akademie. Při ní se současně deváťáci loučili se školou. „Soutěž jsme si vymysleli proto, abychom děti povzbudili k větší aktivitě, abychom je motivovali. Máme za sebou první rok a musím říci, že se nám soutěž o největší počet žolíků vyplatila,“ podotkla ředitelka školy Jiřina Medvedíková.

Soutěž nebyla povinná, mohl se jí zúčastnit, kdo chtěl. I kvůli ní se děti hlásily do sportovních turnajů a vědomostních olympiád. „Žáci také třeba sbírali kredity za to, když pomáhali učitelce s nástěnkou, anebo rovnat učebnice v kabinetu či vystřihovat obrázky pro děti prvních a druhých tříd. Nám, učitelkám, dalo docela práci vymyslet, za co kredity děti dostanou. Snažily jsme se, aby bodování bylo spravedlivé,“ prozradila zástupkyně ředitelky Eva Bambuchová.

Ocenění Nejaktivnější žák vybojoval Jakub Ryšánek. Nejvšestrannější sportovci byli na škole, sportovně zaměřené, vyhlášeni včera rovnou tři – Tereza Homolková, David Bláha a Ondřej Smolka.

„Loučení se školou připravili deváťáci. Mnohým při něm i slzička ukápla. Uvědomovali si, že ve středu přijdou do školy naposledy,“ poznamenala ředitelka. Děti na akademii předvedly, čemu se věnují nejen ve sportovních, ale také v ostatních kroužcích. Ukázaly třeba aerobik, bojové umění i zazpívaly písničku, při níž se sami doprovázely na hudební nástroje.

„S prvním místem jsem vůbec nepočítal. Ze začátku jsem myslel, že budu patřit spíš k těm horším. Soutěž mne bavila, myslím, že děti přiměla k práci navíc,“ svěřil se vítěz Jakub Ryšánek. „Ve škole se mi strašně líbilo, nejraději bych tady zůstal. Jsou tu hodní učitelé,“ dodal deváťák, který po prázdninách nastoupí na Pedagogické lyceum Na Bojišti.