„Od sedmé hodiny ranní jsme zkontrolovali jednadvacet řidičů nákladních automobilů. Ve třech případech jsme zjistili nějakou závadu, tři další jsme oznámili na příslušné úřady. Oznámení se týkala porušení doby řízení či ve dvou případech zneužití či manipulace se záznamovým zařízením," informovala mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová.

Dva zahraniční řidiči, kteří se dopustili nějakého přestupku, inkasovali od policistů kauci ve výši sto deset tisíc korun. Podle informací policie jeden z nich překročil dobu řízení a druhý zneužil či manipuloval se záznamovým zařízením.

Automobily, které převážely nebezpečné látky, měly vše v pořádku.

„Uvedené tři blokové pokuty policisté uložili za přestupky týkající se špatného technického stavu vozidla či za nesprávný způsob jízdy," dodala.

Důkladná kontrola

Součinnostní akce byla v podstatě běžnou kontrolou, kterých uvedené složky dělají spousty. Tentokrát se ale sešly na jednom místě, kdy zástupce každé z nich se zaměřil na to svoje. Zatímco policisté jednotlivé automobily zastavili a zkontrolovali, přišli na řadu hasiči a celníci.

„Zaměřili jsme se na kontrolu přepravy nebezpečných věcí či vybraných výrobků, zda jejich převozem nedochází k porušení zákona či zda nepodléhají zdanění. Nic jsme ale nezjistili," svěřil se Deníku Martin Stočes, mluvčí Celního úřadu pro Liberecký kraj.

Jedním ze zahraničních řidičů, kteří inkasovali kauci, byl řidič z Německa. „Šlo o částku ve výši dvacet tisíc korun za nedodržení bezpečnostní přestávky," doplnil Stočes s tím, že podobné součinností kontroly jsou účinnější. Na jednom místě si zástupci složek zkontrolují to, co potřebují. Řidiči kontrolovaných automobilů jsou tak pod důkladným drobnohledem.

„Zatímco policisté se při akci zaměřili i na pátrání po osobách protiprávně se zdržujících na území České republiky, příslušníci Hasičského záchranného sboru kontrolovali pravost druhu přepravované nebezpečné látky uvedené v přepravních dokladech," upřesnila Šrýtrová.