Už v sobotu po snídani vyrazili do stopy na skialpinistickou túru, během níž je čekalo množství úkolů ze zdravovědy, lavinové problematiky nebo záchrany pomocí lanové techniky.

To nejtěžší ale přišlo v sobotu v noci. Záchranáři si totiž vyzkoušeli společnou pátrací akci. Vzhledem k počasí, kdy silně foukalo, mrzlo a padal sníh, si někteří sáhli na dno svých sil.

„Hledali v oblasti česko-polské hranice, to znamená v nejobtížnějším terénu těchto hor, za tmy, ve vysoké sněhové pokrývce od půl osmé přibližně do půl jedenácté večer. Toto cvičení prověřilo jejich schopnosti asi nejlépe,“ uvedl velitel Horské služby Jizerských hor Mašín.

Horská služba a GOPR na hranicích spolupracují řadu let a výsledkem jejich akcí je už několik zachráněných lidských životů. Například minulý týden hledali partu běžkařů, která se za světla nestihla vrátit z túry. O týden předtím pátrali po běžkaři, který ale seděl v hospodě. Na letošní společné cvičení se podařilo získat peníze z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

(vrl,čtk)