Mladý jablonecký pár Štěpán Procházka a Anne Jägerová získali nominaci na Mistrovství světa ve standardních tancích. Nejvyšší klání juniorských párů se odehraje v polovině října v moldavském Kišiněvě.

Je společenský soutěžní tanec kulturní produkce jako třeba balet nebo sportovní dřina srovnatelná s krasobruslením? Kam jej zařadit? Od každého směru polovic. Sami tanečníci to často cítí rozdílně. Laičtí diváci se přiklánějí ke kultuře.

Kam řadíte tanec vy?

Štěpán: Krásný, ale dřina. Rozhodně jsou to sportovní výkony. Ale na druhou stranu zase musíme hezky prezentovat sebe a já upravenou partnerku pěkně ukazovat.

Daří se partnerovi vás pěkně ukazovat?

Anne: Myslím, že mě Štěpán ukazuje v tom nejlepším světle. Vždy, i když na tréninku to občas trošičku dře.

Můžete si také prosadit svou?

A.: Určitě, jsem také dost dominantní typ, stejně jako Štěpán. Pokud se máme dohodnout na něčem důležitém, tak to musí být kompromis, aby měl každý trochu to svoje.

Kdo má v páru právo veta?

Š.: Většinou to právo veta má trenér. Když se rozhodujeme o nějakých věcech v tréninku nebo dalšího postupu, tak rozhodně nás vede trenér. Často máme od něj přímo daný nějaký „fakt“ a o něm se už nedá moc diskutovat.

Než jste se dostali až nominaci na mistrovství světa a měření sil na takové úrovni, odtancovali jste kilometry. Jak jste začali?

A.: Tančím od malička, protože moji rodiče jsou oba tanečníci. V tanci jsem vyrůstala. Se Štěpánem od čtyř let.

Jedenáct let spousta soutěží a řada úspěchů. Který považujete za ten největší? Zatím.

Š.: Titul mistrů České republiky v roce 2009 v kategorii Junioři I. ve standardních tancích. To byl dobrej zážitek.

Jak to vidí… Jana Jägerová
Maminka, tanečnice a trenérka


Hlavními trenéry Štěpána a naší Anne jsou Luboš a Jana Novotní z Vysokého nad Labem. Jeden z nich je také bude na Mistrovství světa ve standardních tancích Junioři II. doprovázet.

Jde o věkovou kategorii 14–15 let.

Z každé země jedou dva páry, celkem se jich sejde 60. Z České republiky jede ještě Jiří Vala a Aneta Krejčí.

Intenzivně trénujete. Jak dlouho o nominaci víte?

A.: Uprostřed letního soustředění to začalo vypadat nadějně. Po příjezdu domů jsme na internetu našli potvrzení. Radost veliká.

Š.: Je lepší to vědět dopředu. Ten první pár to ví už od února, kdy bylo mistrovství. Mistr jede vždycky. Může se připravovat, má zařízené letenky a celý plán cesty. Ale radost rozhodně byla a taky starost, zda seženeme letenky, kdo nás bude doprovázet. Ale jede s námi hlavní trenér.

Účast na takové soutěži je ekonomicky velmi náročná.

A.: Hodně drahá, proto naši rodiče zůstanou doma a jedeme jen s trenérem. Bude to velmi složité, ale myslím, že to zvládneme. Je to ale taková příležitost, že to za to stojí.

Co chystáte, že přivezete?

Š.: Sám nevím. Světová konkurence je obrovská. Zejména Rusové. Ti jsou v tanci nejlepší. Jejich taneční morálka je úplně jiná. Tam je to dřina. Kvůli tancování třeba ani nechodí do školy.

Anne Jägerová a Štěpán Procházka z klubu TOPDANCE Jablonec nad Nisou jedou na Mistrovství světa ve standardních tancích Junioři II., které se koná v moldavském Kišiněvě, v polovině října.

Anne je 15 let, chodí do ZŠ, vedle tance jí baví kreslení a zpěv, sbírá minerály a chtěla by studovat psychologii.

Štěpán je jen o malinko starší chodí do kvinty Gymnázia Dr. Randy, hraje devět let na klavír, má rád matematiku a fyziku, studovat by chtěl vysokou školu technického směru.

Oba hovoří anglicky.