„Od tohoto dne do jednatřicátého března má totiž řidič povinnost využívat motorové vozidlo jen se zimními pneumatikami za předpokladu, že se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo když lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se během jízdy může na silnici vyskytnout," informovala policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová. Na mnoha úsecích nejen Libereckého kraje ale musí mít řidič zimní pneumatiky na autě za každého počasí od první listopadu do jednatřicátého března bez ohledu na to, zda je na silnici sníh, led či námraza. A to v případě, že jde o úsek silnice označený dopravní značkou „Zimní výbava". Ta se v libereckém okrese nachází na dvou místech, mezi Raspenavou a Mníškem a Bílým Potokem a Smědavou. Dále se s ní řidiči mohou setkat na dvou místech na Jablonecku a na čtyřech silnicích v semilském okresu.

Policejní kontroly

Na dodržování nařízení se připravují i policisté. „Kontroly řidičů proběhnou nejen počátkem listopadu v rámci běžných silničních kontrol a akcí, ale hlavně v dobách, kdy se bude očekávat nepříznivé počasí," upozorňuje Šrýtrová.

Řidiči jsou povinni respektovat nařízení hned od prvního dne. Případná benevolentnost ze strany policisty závisí jen na jeho dobré vůli. Za chybějící zimní pneu může řidič dostat pokutu až dva tisíce korun. Při kontrolách se policisté zaměří i na stav pneumatik. Jak připomněla Šrýtrová, automobily do tři a půl tuny musí mít pneumatiky se vzorkem minimálně čtyři a více milimetrů v hlavních dezénových drážkách na všech kolech a automobily nad tři a půl tuny musí mít minimální vzorek šest milimetrů a to na všech hnacích kolech. Pro spousty řidičů to tak znamená jediné, koupit pneumatiky nové. V některých pneuservisech a prodejnách tak jdou nyní zimní gumy na dračku.

Pneuservisy nápor teprve čekají

Řada lidí si kola přezouvá doma, čímž ušetří i několika set korunový poplatek, který by jinak za přezutí zaplatila servisu. „Nápor řidičů jsme už pocítili, přezouváme již pátým týdnem v kuse od rána do večera jedno auto za druhým," sdělil Jiří Dušek z libereckého Pneumaxu. O něco lépe je na tom oblast Frýdlantska. „Řidiči k nám jezdí průběžně, naučili se už přezouvat," informoval Karel Kašík z frýdlantského pneuservisu Zahejský Petr s tím, že u nich se objednávat řidič nemusí.

Největší nápor se ale očekává právě prvního listopadu, kdy na poslední chvíli jezdí přezouvat svá auta nejvíce lidí. Servisy v tento den přezouvají auta mnohdy až do ranních hodin. Na kompletní přezutí jednoho automobilu je zhruba třicet minut.

S přezutím letních kol na zimní by ale lidé rozhodně neměli váhat. Nápor klientů bude v servisech ještě větší. Tam, kde mají již nyní plno, berou zákazníky už jen na základě objednávek.

Co na to pojišťovna?

V případě dopravní nehody automobilu s nevyhovujícími pneumatikami, může dojít ze strany pojišťovny i ke krácení plnění. „U havarijního pojištění dojde vždy k přiměřenému krácení pojistného plnění s ohledem na míru vlivu tohoto pochybení na vzniku škody. U povinného ručení je samozřejmě poškozenému skutečná škoda vyplacena za viníka v plné výši," vysvětlil Pavel Martynek z České pojišťovny. Je ale velmi pravděpodobné, že pojišťovna bude následně vyplacenou částku vymáhat od viníka nehody.