Téměř sto milionů korun chybí v letošním roce Libereckému kraji na dofinancování sociálních služeb. Domovy důchodců a další poskytovatelé čeká další kritický rok. Už loni museli šetřit doslova každou korunu a letos bude situace zřejmě ještě horší.

„Jen na dotacích z Ministerstva práce a sociálních věcí nám chybí oproti loňskému roku 26 miliónů korun. K tomu musíme připočítat částku, kterou do sociálních služeb vkládáme sami, což je zhruba 70 milionů,“ vysvětlil krajský radní Pavel Petráček.

Vedení kraje se bude snažit hledat úsporná opatření, sám Petráček však přiznává, že už pomalu není kde. „Po loňském roce opravdu už nemáme tolik možností, kde hledat úspory. V žádném případě ale neohrozíme stávající kvalitu služeb a ani nebudeme snižovat počet pracovních míst v sociální oblasti,“ uklidňuje radní.

Každou korunu v loňském roce počítali například v českodubském Domově důchodců. A vědí, že letos to bude podobné. „Budeme mít co dělat, to je jasné. Už vloni jsme dostali výrazně méně peněz, zhruba o 50 procent než v roce předchozím,“ říká ředitel českodubského domova Radim Pochop.

Vyloučené jsou pochopitelně jakékoli investice například na nutné opravy. Velká část poskytovatelů sociálních služeb přitom sídlí ve starších budovách. „Potřebujeme zateplení, v současné době na něj však můžeme zapomenout,“ podotýká ředitelka libereckého Jedličkova ústavu Hana Peldová.

Liberecký kraj by mohl získat ještě zhruba pět až osm milionů z druhé vlny dotačního řízení, která bude na ministerstvu probíhat v průběhu dubna. Žádné další finanční prostředky na dofinancování sociálních služeb ze státního rozpočtu však předpokládat nelze.

A to mohlo být mnohem hůř. Podle původně sestaveného rozpočtu měla částka pokrývající veškeré sociální služby v republice činit pouze 3 miliardy oproti loňským 6,8 miliardám korun. To by pro většinu provozovatelů zcela jistě znamenalo konec. Ve finále naštěstí zvítězil zdravý rozum a poslanci schválili pozměňovací návrh.