Spal tu kosmonaut Jurij Gagarin i cestovatel Roald Amundsen. Ze sportovních legend se kniha hostů může chlubit podpisy sourozenců Romanových, fotbalisty Františka Pláničky nebo olympionika Emila Zátopka. Vystřídaly se tu všechny osobnosti, které kdy do Liberce zavítaly. Prezidentské apartmá samozřejmě uvítalo i hlavy státu. Ubytován tu byl už Edvard Beneš. A také jeho pozdější nástupci Antonín Novotný, Zápotocký a později i Václav Klaus.

Včera přespal v prezidentském apartmá libereckého Grandhotelu Zlatý lev Clarion i prezidentský pár. close Prezidentské apartmá v Clarion grandhotelu Zlatý Lev v Liberci, kde bude během své návštěvy Libereckého kraje prezident republiky Miloš Zeman. zoom_in

Zajištěno mu tam bylo veškeré pohodlí, které prezident po náročném programu návštěvy krajského města potřeboval. Ten navíc ztěžovala tropická, pro Liberec netypická, třicetistupňová vedra

„Doufám, že jsme splnili všechna přání, která pan prezident měl," uvedl ředitel hotelu Miroslav Souček. Podle něj se však nijak nelišila od přání běžných lidí. Apartmá v historickém stylu sestává z obývacího pokoje, ložnice a malé kuchyňky.

Grandhotel Clarion Zlatý lev nesloužil však pouze k ubytování prezidentského páru. Konala se tu i slavnostní večeře s hejtmanem kraje Martinem Půtou a zástupci podnikatelské sféry. „Na přání prezidentské kanceláře se podávala večeře o čtyřech chodech," prozradil ředitel .

Také tady stavěli na regionálních surovinách a místníchspecialitách. Menu tvořil například houbový krém s liškami, steak z roštěnce z mladého býka z místních farem, pečený brambor a na závěrpalačinky plněné tvarohem a domácí višňovou marmeládou s maraskinem.

Oběd se podával v Lázních

Prezident Miloš Zeman poobědval netradičně v prostorách nově zrekonstruované Oblastní galerie v bývalých lázních.

Oběd sestávající ze tří chodů, speciálního dezertu v podobě plavkyně a bílého vína se nepodával v nové kavárně, ale přímo v místě bývalého bazénu. Ten nyní slouží jako multifunkční sál, ale kvůli prezidentské návštěvě se přeměnil v elegantní restauraci.

Menu připravoval sám majitel restaurace a zároveň šéfkuchař Miloš Kasal. „Návrhů na složení menu bylo více. Skladbu jsme přizpůsobili regionálním produktům," pochlubil se šéfkuchař.

close Prezident na návštěvě Libereckého kraje zoom_in

„Hlavním chodem byla hovězí líčka na červeném víně. jako předkrm se podávala paštika z králičího masa z Podještědí na našem domácím chlebu," prozradil.

Na pokrmech spolupracovalo spolu s ním šest kuchařů. „Autorkou dezertu je naše „dvorní" cukrářka a bývalá novinářka Lucie Fürstová," doplnil Kasal. Obsluhu prezidenta a jeho doprovodu tvořilo celkem patnáct lidí.Vše se řídí podle protokolu. Na dva hosty připadá jeden člen obsluhy. Průběh oběda koordinuje hradní kancléř a probíhá v jedné vlně, aby byli hosté obslouženi najednou.

Prezidentské menu slavnostního oběda

Předkrm Paštika z králičího masa z Podještědí na domácím chlebu

Polévka Vývar z novoveského býčího žebra, domácí játrový knedlíček s čerstvou majoránkou s domácími nudlemi

Hlavní chod Hovězí líčka na červeném víně, domácí žemlový knedlíček

Dezert Lázeňská štafetka se smetanovým karamelem

Víno Rulandské bílé, výběr z hroznů, 2012, Velké Žernoseky


Prezidentský pár dostal darem nůž s lanem z lanovky i šperky s granáty

Oplátkou obdaroval hejtmana koženou psací soupravou ve stylu první republiky a jeho ženu vyšívanou kabelkou

Miloš Zeman s chotí Ivanou dostali od hejtmana Libereckého kraje Martina Půty hned několik darů. Prvním z nich, který mířil do rukou prezidenta, byl Ještědský nůž. Jde o ručně ukovaný zavírací nůž. Součástí jeho čepele je i lano, po kterém desítky let jezdila lanovka.

„Kabelka není symbolem prestiže, ale poctivé práce. Dá se nosit bez obav, že vás bulvární tisk napadne." prezident Miloš Zeman o výběru daru.

Ivana Zemanová dostala od hejtmana šperky s českým granátem a obraz vyrobený z paličkované krajky. „Když jsem se na něj díval, přemýšlel jsem, jak dlouho by mi trvalo vytvořit byť jen malou část z něj," podotkl hejtman Půta. Vzhledem k tomu, že naposledy háčkoval dle svých slov ve druhé třídě, odhad nakonec vzdal.

close Miloš Zeman na Magistrátu města Liberce. zoom_in

Dary si připravil i prezidentský pár. Hejtman kraje převzal z rukou prezidenta Zemana koženou psací soupravu, vyvedenou v hnědé barvě. „Uznávám, že je poněkud archaická. Ale protože jsem zastáncem toho, že v některých směrech se máme vracet k tradicím první republiky, a tehdy vysocí politici tuto koženou soupravu s oblibou používali, je právě ona mým darem vám," podotkl prezident.

Manželka hejtmana Sylwie dostala ručně vyšívanou černou kabelku. „Vím, že pokud jde o kabelky za sto litrů, mají poněkud neblahou historii," podotkl s narážkou na aféru Jany Nagyové (nyní Nečasové) prezident. „Proto mám pro vás kabelku, která není symbolem prestiže, ale poctivé práce. Dá se ale nosit bez obavy, že vás bulvární tisk napadne," uzavřel prezident.

BONMOTY

Co ještě prezident Miloš Zeman řekl během prvního dne své třídenní návštěvy Libereckého kraje:

K rozdělení Československa

„Dělení Československa jsem nepokládal za správné. A to i proto, že nebylo vyvoláno lidmi, ale úzkou skupinou občanů, ať už u nás nebo na Slovensku, a samozřejmě politiky. Zároveň si ale myslím, že bylo zahlazeno vstupem obou zemí do EU. Dneska máme se Slovenskem nadstandardní vztahy."

K dnešní situaci v České republice 23 let po sametové revoluci

„Rozhodně musíme rozlišovat dvě věci. Revoluci v roce 1989 a takzvaný majetkový převrat, který přišel zhruba dva roky poté. Ten byl založen na myšlence kupónové privatizace, která zněla vznešeně každý je akcionářem. Ale všichni víme, jak to dopadlo. Počínaje Viktorem Koženým a dalšími. Tam pramení naše dnešní krize. Ale my jsme nebyli v roce 89 na náměstích proto, aby se tu objevil člověk se třemi tisíci dolarů v kapse, který nás všechny okrade. Přál bych si, abychom dokázali tyto dvě věci oddělit. Neztotožňujme samet s tímto majetkovým převratem."

K projevu primátorky Martiny Rosenbergové

„Na rozdíl od mnoha představitelů obcí a měst jste zdlouhavě nehovořila o historii města, která končí rokem 1900. Mluvila jste o současnosti. Pronesla jste brilantní řeč a navíc spatra. Jste lepší než většina vašich kolegů."

K zastupitelům města

„Mám rád lidi, kteří jsou takzvaní srdcaři. Lidi, kteří dobře řídí to, co řídit mají. A když to, co řídí, mají navíc rádi. Přeji všem zastupitelům, ať z koalice, tak z opozice, aby měli rádi Liberec."

K současnému volebnímu systému do Parlamentu ČR a krajů

„Jsem pro systém, kde by si každý občan mohl sestavit kandidátku z osobností, které mu vyhovují. Překážkou je bohužel vyprázdněnost všech, zdůrazňuji všech parlamentních stran, které se bojí, aby jim hlasy nepřebraly jiné strany. A tak nám v podstatě říkají: S cibulí si musíte koupit také mrkev. Milovníci mrkve si bohužel musí koupit také cibuli…"